23.11
23:03

Με μια πεταμένη περίοδο έχασε τη νίκη

Αποστόλης Σταματιάδης

Η Βασίλισσα δεν τα κατάφερε στη Γερμανία κόντρα στη Βόννη, ηττήθηκε με σκορ 80-72 και ετοιμάζεται για δύο τελικούς στο σπίτι της τον Δεκέμβρη.

Η ΑΕΚ όπως και στον αγώνα στα Λιόσια με τη Βόννη μετά το ημίχρονο δεν βγήκε στο παρκέ να δείξει το καλό της πρόσωπο, έχασε έδαφος και οι Γερμανοί διατήρησαν σταθερή την διψήφια διαφορά που πήραν.

Η ΡΟΉ ΤΟΥ ΑΓΏΝΑ

Το πρώτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε άναρχα και για τις δύο ομάδες με βιαστικές επιθέσεις καθόλου υψηλά επίπεδα ευστοχίας με το προβάδισμα συνεχώς να αλλάζει χέρια με την ΑΕΚ να δείχνει έτοιμη και να μπορεί να διεκδικήσει το παιχνίδι. Η Βόννη από την αρχή του παιχνιδιού προτίμησε την πίεση σχεδόν σε όλο το παρκέ όπως έκανε στο δεύτερο ημίχρονο στα Λιόσια, της βγήκε εν μέρει αλλά η Βασίλισσα έδειξε διαβασμένη και κατάφερνε συχνά να σπάσει το pressing των Γερμανών και να βρίσκει η λήξη την ΑΕΚ πίσω με σκορ (19-17).

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός του αγώνα ισορρόπησε και ξεκίνησε να γέρνει προς την πλευρά της ΑΕΚ, με συνεχόμενες καλές επιθέσεις και αρκετά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια. Οι Γερμανοί όμως δεν άφησαν στιγμή την Βασίλισσα να κρατήσει όποιο προβάδισμα κατάφερε να πάρει και σε μία συνεχόμενη μάχη καλάθι με καλάθι η Βόννη βρέθηκε με 1 πόντο διαφορά και προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μετά το ημίχρονο εξαφανίστηκε από το παρκέ, έμεινε στ’ αποδυτήρια και δεν βγήκε να κάνει το παιχνίδι της. Ήταν ένα ντε ζα βου, με το σύνολο του Ηλία Καντζούρη να παρουσιάζει πανομοιότυπο πρόσωπο με αυτό του δευτέρου ημιχρόνου στα Λιόσια με αντίπαλο τη Βόννη. Η Βασίλισσα έκανε βιαστικές επιλογές σχεδόν σε κάθε της επίθεση, με την συνοχή στην άμυνα να είναι ανύπαρκτη και τη Βόννη να πιάνει διαφορά 10 πόντων πολύ γρήγορα. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους με την Γερμανική ομάδα να κάνει απόλυτη διαχείριση και τους κιτρινόμαυρους να μην μπορούν να αλλάξουν την εικόνα τους.

Στην τελευταία περίοδο η εικόνα ήταν συγκεκριμένη, η ΑΕΚ έδειξε να μπαίνει δυνατά στο παρκέ όμως οι Γερμανοί δεν την άφηναν σε καμία περίπτωση να πιστέψει με ουσία στην ανατροπή. Σε κάθε καλάθι της Βασίλισσας οι παίχτες της Βόννη είχαν απάντηση δείχνοντας ότι έχουν τον τρόπο να διαχειριστούν τη διαφορά που έχουν στα χέρια τους, αφήνοντας μηδενικό περιθώριο στον Ηλία Καντζούρη και την ομάδα του να πιστέψουν στην ανατροπή.

Αυτή η τρίτη περίοδος στέρησε στην ΑΕΚ το συγκεκριμένο ματς στη Γερμανία, έχοντας 2 τελικούς μπροστά της, στο σπίτι της, με τον κόσμο της (ο οποίος δεν έλειπε ούτε σήμερα), η Βασίλισσα μπορεί να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72

ΒΟΝΝΗ (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χερέρα 4, Μάλκολμ 7 (1), Μόργκαν 11 (2), Σορτς 27 (10/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κέσενς 1, Κράτζερ 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τάντα 3, Γουίλιαμς 9 (3/4 τρίποντα)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 16 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μίτσελ 13 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουίλιαμς 11 (3), Φλιώνης 6 (2), Κόνιαρης, Μάντσεν 3, ΜακΓκρίφ 4 (1/7 σουτ), Μάιλς 2, Περσίδης, Ξανθόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά της Βόννης: 19/37 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/24 βολές, 41 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 15 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 12/26 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 15/22 βολές, 29 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην επόμενη αγωνιστική η Βόννη θα παίξει εκτός έδρας με την Καρσίγιακα (7/12 στις 19:00), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τη Ρέτζο Εμίλια στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (7/12 στις 19:30).