19.11
18:59

Κυρίαρχη ΑΕΚ με οδηγό… Γέλοβατς

Νίκος Κλεισαρχάκης

Εύκολο απόγευμα για την Βασίλισσα που επικράτησε (92-77) επί του Ιωνικού, τιμώντας με τον καλύτερο τρόπο την μνήμη του Στέβαν Γέλοβατς. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Μίτσελ (21π.), Φρέιζερ (22π.) και ΜακΓκριφ (20π.).

Η συγκίνηση περίσσευε πριν το τζάμπολ του αγώνα, όταν ΑΕΚ και Ιωνικός παρέδωσαν απέδωσαν φόρο τιμής στο «χαμογελαστό γίγαντα», μέσω του πατέρα και της αδερφής του.

Μάλιστα, η νίκη επί της ομάδας της Νίκαιας ήταν ο καλύτερος τρόπος για να «κλείσει» ένα συναισθηματικά φορτισμένο απόγευμα, με την… αύρα του Στέβαν Γέλοβατς να οδηγεί την ομάδα.

Από την αρχή του αγώνα η Βασίλισσα είχε διαφορά ασφαλείας από τον Ιωνικό και όσο προσπαθούσε να πιέσει ο αντίπαλος, εκείνη παρέμενε συγκεντρωμένη και σοβαρή, φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση.

Τρομερά πράγματα από τους Άκιλ Μίτσελ, Κάμερον ΜακΓκριφ και Τιμ Φρέιζερ, συνεισφέροντας τα μέγιστα για το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Αμφίρροπο το σκορ στην έναρξη του ματς (2-2) με τον Ιωνικό να παίρνει ένα ισχνό προβάδισμα (2-6) με τον Μαυροκεφαλίδη, μέχρι το έμμεσο τρίποντο του Φρέιζερ (7-6). Έκτοτε η ΑΕΚ δεν άφησε το προβάδισμα (11-8) με τον Μίτσελ να οδηγεί την ομάδα σε ευρύτερη διαφορά (18-10). Μάλιστα, η απόσταση από τον Ιωνικό έφτασε σε διψήφιο αριθμό με το δεκάλεπτο να «κλείνει» με την Βασίλισσα στο +12 (26-14).

Ο Ιωνικός μπήκε με διάθεση να μειώσει (28-18) και τα κατάφερε φτάνοντας την διαφορά στους 7πόντους (31-24). Μίτσελ και Φρέιζερ όμως έδωσαν εκ νέου… ανάσα στην Βασίλισσα (38-16), με τον ΜακΓκριφ να αυξάνει περισσότερο (43-29). Η κυριαρχία της ΑΕΚ ήταν εμφανής (46-32) και δεν άφηνε τον Ιωνικό να ελπίζει (48-32), κλείνοντας το ημίχρονο στο +15 (51-36)

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Στο 2ο ημίχρονο η επιστροφή του Δημήτρη Φλιώνη ήταν το ευχάριστο νέο του αγώνα. Ιωνικός και ΑΕΚ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό (55-39), με την Βασίλισσα να διατηρεί τα ηνία και τον ρυθμό του ματς (61-44). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους 10πόντους (65-55), όμως ο Φρέιζερ έδωσε – εκ νέου – ανάσα στην ΑΕΚ, φτάνοντας στο +15 (72-57) για το τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ «κόλλησε» για κάποια λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Ιωνικό να μειώνει (75-65) στους 10πόντους την διαφορά. ΜακΓκριφ και Φρέιζερ όμως έφεραν το καλάθι (80-68) και η ομάδα επιβεβαίωσε (ξανά) ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ (84-70). Τα εναπομείνατα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα (89-75) με την ΑΕΚ να φτάνει σε μία εύκολη νίκη (92-77), με τον Στέβαν Γέλοβατς να «παίζει μαζί της», όπως ήταν και το μότο της ΚΑΕ ΑΕΚ για το σημερινό ματς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 51-36, 72-57, 92-77

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (3/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πετρόπουλος, ΜακΓκρίφ 20 (7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 5 (1), Μίτσελ 21 (9/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνιαρης 3 (1), Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Περσίδης 4, Μάντσεν 10 (2/3 δίποντα, 6/9 βολές), Παπαδάκης 2, Στρέλνιεκς 3 (1/7 σουτ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μέξας): Σίμονς 6 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Χάμιλτον 6 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 19 (6/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λέισι 3 (1), Παρκς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπέμπης, Αρσενόπουλος 3 (1), Μάντζαρης 10 (2), Χόκινς 21 (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/39 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 12/20 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 19/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 42 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 10 επιθετικά), 25 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική η ΑΕΚ θα παίξει στη Ρόδο με τον Κολοσσό (28/11 στις 15:45), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί τον Απόλλωνα Πάτρας (27/11 στις 17:00).