19.11
20:52

Ασταμάτητη η ΑΕΚ έκανε το 3Χ3

Δεν σταματάει πουθενά η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 του Περσέα και έκανε το 3Χ3.

Ασταμάτητη η ανδρική ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 3-0 σετ του ΟΠΑΘ Περσέα για την 3η αγωνιστική της Pre League στη Νέα Φιλαδέλφεια, μπροστά σε ένα ενθουσιώδες κοινό που στήριξε την ομάδα μας από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η «Ένωση» δεν αντιμετώπισε δυσκολίες και έφτασε έτσι στο «3X3» παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο σετ, μετά τους αναγνωριστικούς πόντους (2-0, 2-4, 5-5), οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν στροφές και πήραν κεφάλι στο σκορ με 11-9. Με «όπλο» τους το καλό σερβίς και το δυναμικό μπλοκ, οι παίκτες του Άκη Χατζηαντωνίου ανέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους (18-14). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 22-20, όμως ο Μπατατζίμ παίρνοντας συνεχόμενες επιθέσεις διαμόρφωσε το 25-21.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς. Το αρχικό 4-4 μετατράπηκε σε 11-7, ενώ με τον Μπαρμπούνη να «εκτελεί» με κάθε τρόπο η ΑΕΚ έφτασε στο 25-19 και το 2-0 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, ο τεχνικός της ΑΕΚ προχώρησε και σε διάφορες αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Οι «κιτρινόμαυροι» με πολύ καλό μπλοκ που «έσπαγε» συνεχώς τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, προηγήθηκαν αρχικά με 8-3 και 15-8. Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ξαναμπούν στο σετ, η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κατακτώντας με σχετική άνεση το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-0.

ΑΕΚ – ΟΠΑΘ Περσέας 3-0
Τα σετ: 25-21, 25-19, 25-15