12.11
22:50

Πρώτη νίκη για τον Απολλώνα Λεμεσού μετά από έναν μήνα!

Την πρώτη του νίκη, ύστερα από έναν μήνα πήρε ο Απόλλων Λεμεσού κόντρα στον Ακρίτα Χλώρακα, ενώ Ένωσις Παραλιμνίου και Καρμιώτισσα έμειναν ισόπαλες χωρίς σκορ.

Την πρώτη του νίκη, ύστερα από ένα μήνα πέτυχε στο πρωτάθλημα της Κύπρου ο Απόλλων Λεμεσού, επικρατώντας 2-0 του Ακρίτα Χλώρακα στο «Τσίρειο Στάδιο».

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 26ο λεπτό με πέναλτι ο Ζράντι, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα. Στο 29′ ο Πίττας με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0 για τους «γαλάζιους». Ωστόσο στο 38′ ο Απόλλων έμεινε με έναν παίκτη λιγότερο, με τον Ρέθιο να βλέπει την κόκκινη κάρτα για άσχημο μαρκάρισμα. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερος μέρος, ο Ακρίτας ήταν καλύτερος, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει έστω ένα γκολ για να «ξαναμπεί» στο παιχνίδι, με το 2-0 να είναι και το τελικό σκορ. Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Λεμεσού ανέβηκε στην τέταρτη θέση με 19 βαθμούς, με τον Ακρίτα παραμένει ουραγός με 4.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, Ένωσις Παραλιμνίου και Καρμιώτισσα έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο «Τάσος Μάρκου» σε ένα άνοστο παιχνίδι χωρίς πολλές στιγμές προς τις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στη 10η θέση με 12 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον σημερινό τους αντίπαλο.

Πηγή:sportfm