12.11
20:27

«Πάτησε» τον Παναθηναϊκό η ΑΕΚΑΡΑ

Μεγάλη εμφάνιση από την ψυχωμένη ΑΕΚ, επικρατώντας (3-1 σετ) επί του πρωταθλητή Παναθηναϊκού στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Πολύ σημαντική νίκη για την Ένωση, τόσο βαθμολογικά, όσο και ψυχολογικά, επικρατώντας του Παναθηναϊκού στο «Απ. Κόντος».

Το πρώτο σετ κύλησε… δραματικά, με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται και να μην ξεφεύγει καμία στο σκορ, όμως στο τέλος βάφτηκε κιτρινόμαυρο.

Το καθαρό μυαλό χάθηκε για την Ένωση και τα λάθη οδήγησαν τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει (1-1) στο δεύτερο σετ, με σχετική ευκολία, μέχρι να επέμβει ο Γιονούς Οτσάλ και να επαναφέρει τις αθλήτριες στο σωστό δρόμο.

Με συγκέντρωση και επαγγελματισμό, η ΑΕΚ πήρε το (δυσκολότερο) τρίτο σετ καταφέρνοντας μάλιστα να κάνει την ανατροπή μέσα στην διάρκειά του. Το 4ο σετ ήταν αυτό που επισφράγισε την μεγάλη νίκη της ΑΕΚ, καθώς με χαρακτήρα οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε πολλά λάθη και πανηγύρισε με τον απίστευτο κόσμο μία μεγάλη νίκη.

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που νίκησε με καταπληκτική εμφάνιση, με 3-1 σετ τον Παναθηναϊκό και πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών. Φοβερή εμφάνιση από όλες τις αθλήτριες της ΑΕΚ και εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον νέο προπονητή της ομάδας, Γιουνούς Οτσάλ. Καθοριστική και η παρουσία του κόσμου της ομάδας που γέμισε το κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ΑΕΚ το πρώτο σετ κάνοντας γρήγορα το 2-0, δείχνοντας τις διαθέσεις της για τη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός πίεσε την «Ένωση» εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «κιτρινόμαυρων». Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι οι 3 πόντοι (4-1, 20-17) υπέρ της ΑΕΚ. Ο «δικέφαλος» στο τέλος κατάφερε να πάρει το σετ με 25-23 με δυο πόντους της τρομερής Σίλβα.

Νωθρά ξεκίνησε το δεύτερο σετ η ΑΕΚ, δείχνοντας πως το μυαλό της έμεινε στο προηγούμενο σετ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός, αποκτώντας νωρίς διαφορά στο σκορ (7-14, 11-21) και στο τέλος πήρε και το σετ με 12-25.

Με καθαρό μυαλό ξεκίνησε η ΑΕΚ το τρίτο σετ, προσπαθώντας να επιβάλλει το ρυθμό της στο παιχνίδι. Με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση από Καλντερόν και Σίλβα, αλλά και καλό μπλοκ της Κωνσταντινίδου με την Κουλίκοβα, η ΑΕΚ κατάφερε να έχει το προβάδισμα (12-10,17-16) και στο τέλος να πάρει το σετ με 25-20 με την Σίλβα να παίρνει δυο άσους.

Με φορά για να τελειώσει το παιχνίδι μπήκε η ΑΕΚ στο τέταρτο σετ, παίρνοντας τα ηνία στο σκορ από νωρίς (3-1). Με πολύ καλό μπλοκ, η «Ένωση» κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας(12-6, 18-10) και στο τέλος να πάρει το σετ και τη νίκη με 25-12, μέσα σε αποθέωση από τον κόσμο της.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 3-1