09:44

AEK1924 Analysis: Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες και η απώλεια του Ελίασον (pics)

Πέτρος Βαμβακούλας

Η ΑΕΚ σταμάτησε τη νικηφόρο πορεία της στην Τρίπολη καθώς ήρθε ισόπαλη με τον Αστέρα σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να φέρει στα μέτρα της και να το κερδίσει σύμφωνα και με την απόδοση της – Το AEK1924 Analysis και ο αναλυτής-scout, Πέτρος Βαμβακούλας, περνούν απ’ το μικροσκόπιο την αναμέτρηση.

Φτάσαμε στην 11η αγωνιστική, δύο στροφές πριν το τέλος του πρώτου γύρου και την διακοπή για το Μουντιάλ του Κατάρ.

Η ΑΕΚ έχασε μια μεγάλη ευκαιρία εάν νικούσε στην Τρίπολη, να μειώσει την διαφορά από τον Παναθηναϊκό στους 4 βαθμούς, και να αυξήσει την διαφορά της από τον Ολυμπιακό στους 6. Στην ουσία δεν υπήρξε αλλαγή στην βαθμολογία και τα δεδομένα έμειναν ως είχαν.

Βρισκόμαστε πλέον σε ένα σημείο που οι ομάδες έχουν βγάλει συνεχόμενα παιχνίδια και λογικό είναι να αρχίζει από την μία να βγαίνει κόπωση και τραυματισμοί άλλοι αναμενόμενοι και άλλοι εντελώς ξαφνικοί.

Και αυτή η χρονιά που διανύουμε είναι αρκετά περίεργη διότι πρώτη φορά στην ιστορία του ποδοσφαίρου διακόπτονται όλα τα πρωτάθλημα για ενάμιση μήνα περίπου λόγω της διοργάνωσης του Μουντιάλ.

Όπως αρκετές ομάδες ,έτσι και η ΑΕΚ λογικά θα χάσει κάποιους παίκτες που θα ενσωματωθούν στις Εθνικές τους ομάδες, και όσο πλησιάζουμε προς το τέλος των υποχρεώσεων με τους συλλόγους, είναι σχεδόν σίγουρο ότι στο πίσω μέρος του μυαλού των παικτών να υπάρχει πλέον η σκέψη ότι πρέπει λίγο να κατεβάσει ρυθμούς να μην μπαίνει τόσο δυνατά ίσως σε μονομαχίες, να προστατευτεί πόδια μου λίγο περισσότερο από το κανονικό, γιατί όπως και να το κάνουμε η συμμετοχή σε ένα Μουντιάλ για τον κάθε παίκτη είναι από μόνο του κάτι το μοναδικό.

Η ΑΕΚ λοιπόν την Κυριακή το βράδυ στην Τρίπολη, δεν έκανε τίποτα λιγότερο από αυτό που κάνει σε κάθε παιχνίδι από την αρχή της σεζόν, να μπαίνει δυνατά από το πρώτο λεπτό να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και να παίζει το δικό της παιχνίδι.

Εμείς σήμερα θα αναλύσουμε γιατί η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τους τρείς βαθμούς από τον Αστέρα και έχει να κάνει με κάποιες λεπτομέρειες και κάποιες ισορροπίες που άλλαξαν κατά την διάρκεια του αγώνα αλλά και τις αντικειμενικές δυσκολίες που υπάρχουν όταν αντιμετωπίζεις ομάδες που αμύνονται στο μισό γήπεδο με διπλή ζώνη άμυνας.

Παρόλα αυτά δημιούργησε για ακόμη έναν αγώνα αρκετές ευκαιρίες, θα μπορούσε να κάνει σε κάποιες περιπτώσεις το 0-2 και να καθαρίσει το παιχνίδι, ακόμη και μετά την ισοφάριση από τον Αστέρα, είχε τις φάσεις για να περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ, αλλά το τελικό αποτέλεσμα έγραψε 1-1.

Στο 20’ λεπτό του αγώνα ο Ματίας Αλμέιδα είδε τον Νίκλας Ελίασον να χτυπάει, και όπως αποδείχτηκε αρκετά σοβαρά, και να αναγκάζεται να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του περνώντας στο παιχνίδι τον Αμπραμπατ.

Ο Άμπραμπατ είναι εντελώς διαφορετικός παίκτης με τον Ελίασον με άλλα χαρακτηριστικά και με διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού.

Ο Ελίασον είναι ίσως το μοναδικό καθαρό εξτρέμ της ομάδας και με στοιχεία στο παιχνίδι του που δεν έχει άλλος παίκτης, μια πολύ πετυχημένη μετεγγραφή, που κατάφερε μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα να ενσωματωθεί με το σύνολο και να γίνει πλέον απαραίτητος στον τρόπο που θέλει να αγωνίζεται ο ΜατίαςΑλμέιδα, και το σίγουρο είναι ότι θα στοιχίσει πολύ στην ΑΕΚ η μακροχρόνια απουσία του.

Πάμε να δούμε την ανάλυση του αγώνα.

Η ΑΕΚ λοιπόν ξεκίνησε σε έναν ακόμη αγώνα με μια διάταξη 4-1-3-2 με τον Σιμανσκι το μοναδικό 6αρι και από εκεί και πέρα τον Γκατσινοβιτς και τον Πινέδα να κινούνται σε θέση 8 με τον Γκατσινοβιτς όμως να τραβιέται κάποιες φορές και αριστερά στην πλευρά και να παίζει με τον Μοχαμάντι που όπως βλέπουμε στο πάνω  πίνακα έβγαινε ως συνήθως σαν εξτρέμ περισσότερο και λιγότερο σαν μπακ, τον Ελίασον να παίζει δεξιά στην πλευρά και να δίνει περισσότερο πλάτος στο γήπεδο λειτουργώντας σαν κανονικό εξτρέμ πότε πηγαίνοντας στο 1vs1 και πότε προσπαθώντας να σεντράρει.

Ο Αραούχο έκανε τις γνωστές του πλέον κινήσεις μακριά από την περιοχή προσπαθώντας σε κάποιες περιπτώσεις να έρθει σε θέση 6 και να οργανώσει παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο βλέπουμε τον Γιόνσον να περνάει στην θέση του Πινέδα και κινείται στον χώρο που κινούνταν ο Μεξικανός. Αλλά επίσης από το 80’ λεπτό και μετά, όταν ο Ματίας Αλμέιδα πήρε περισσότερα ρίσκα στο παιχνίδι, ο Γκατσινοβιτς έπαιξε σαν αρ. μπακ.

Η ΑΕΚ έκανε λοιπόν το παιχνίδι της και σε αυτόν τον αγώνα δημιούργησε αρκετά έκανε ευκαιρίες και αυτό το βλέπουμε από τον πίνακα τον xG όπου ο δείκτης έφτασε το 2,98 που σημαίνει ότι βάσει την ποιότητα των ευκαιριών θα έπρεπε να πετύχει τουλάχιστον αλλά 2 γκολ.

Επίσης στο κατω γράφημα αξίζει να προσέξουμε την διακύμανση των ευκαιριών ανά λεπτό του αγώνα και ότι από το 74’ λεπτό περίπου μέχρι και το τέλος του αγώνα τα xG ήταν μονίμως κοντά στο 3.

Αυτή η ομάδα τρέχει πολύ και πιέζει ακατάπαυστα δεν θα κουραστούμε να το γράφουμε. Έχει εξαιρετική φυσική κατάσταση έχοντας δουλέψει σωστά στην προετοιμασία το καλοκαίρι, και για αυτό το λόγο τρέχει και πιέζει μέχρι το 90 ‘ λεπτό. Με μέσο όρο στο 5,0 έκλεισε τον δείκτη πίεσης σε έναν αγώνα που πρέπει να πούμε ότι είχε την μπάλα στα πόδια της τον διπλάσιο χρόνο από ότι ο Αστέρας. 31 λεπτά η ΑΕΚ και μόλις 16 λεπτά ο Αστέρας.

Έχοντας επίσης 114 κατοχές έναντι 109 του Αστέρα , και το 70% των κατόχων, δηλαδή οι 80 ήταν στο επιθετικό τρίτο της ΑΕΚ.

Είχε επίσης τις διπλάσιες πάσες και με πολύ καλό ποσοστό ακρίβειας όπου πλησίασε το μέσο όρο της που είναι 88%,  440/519 πάσες με ποσοστό ακρίβειας 84%.

Το πρώτο μισάωρο το αγώνα ήταν σε υψηλά επίπεδα όπως επίσης και από το 61’ –75’ λεπτό όπου έφτασε στο 87%.

Ο Ματίας Αλμέιδα έχει επενδύσει πολύ στον άξονα του και του αρέσει η ομάδα του να παίζει κάθετο  παιχνίδι και αυτό φαίνεται από το γράφημα με τις επιθέσεις όπου οι ποιοτικότερες ευκαιρίες δημιουργήθηκαν από εκεί με ποσοστό 63% και 1,89.xG

Η ΑΕΚ επιχείρησε συνολικά 19 σουτ από τα οποία τα 7 ήταν στον στόχο όπως βλέπουμε και στο πάνω γράφημα, σε ποιο σημείο έγιναν, από ποιους, και σε ποιο λεπτό του αγώνα.

Το σουτ του όταν στο 11’ λεπτό είχε τον δείκτη xG στο 0,58 και από ότι βλέπουμε ήταν το σουτ με τις καλύτερες προϋποθέσεις να για γκολ.

Να λοιπόν που εδώ συναντούμε τον κυριότερο λόγο γιατί η ΑΕΚ δεν νίκησε στη Τρίπολη.

Εκτός του ότι δεν έκανε γκολ τις ευκαιρίες που είχε, οι αριθμοί μας δίνουν ακόμη ένα στοιχείο.  Ο Μέσος όρος των γκολ σε 11 μέχρι στιγμής αγώνες στο πρωτάθλημα για την ΑΕΚ είναι στο 1,81 γκολ ανά παιχνίδι με τα 20 συνολικά γκόλ που έχει πετύχει, άρα λοιπόν η ΑΕΚ για να φύγει νικήτρια από έναν αγώνα πρέπει να πετύχει πάνω από 1 γκολ.

Εξαίρεση φυσικά αποτελεί μόνο ο αγώνας με τον Ατρόμητο όπου όμως εκεί το αποτέλεσμα ήταν 0-0 μέχρι το 92’λεπτό.

Είναι δεδομένο λοιπόν ότι στην ΑΕΚ δεν αρκεί ένα γκόλ για παίρνει τα παιχνίδια και αυτό το έχει δημιουργήσει ή ίδια η ομάδα μέσα από τις εμφανίσεις της.

Σε σύγκριση με τον  αγώνα με τον ΠΑΟΚ όπου η ΑΕΚ έπαιξε με μεγάλες μπάλες, στην Τρίπολη έπαιξε με πιο κάτω την μπάλα εκτός από το πρώτο και από το τελευταίο τέταρτο όπου έψαξε περισσότερο τον αέρα στην περιοχή του.

MAN OF THE MATCH

MIJAT GACINOVIC

Φοβερό παιχνίδι από τον Σέρβο για ακόμη μια φορά. Έτρεξε  πάρα πολύ με και χωρίς την μπάλα κάλυψε όλη την δεξιά πλευρά του γηπέδου, πάτησε και περιοχή, και από το 80’ λεπτό και μετά έπαιξε και σαν αριστερό μπακ στην θέση του Μοχαμάντι .