28.10
22:39

Ξιφασκία: Θετικός απολογισμός για Δρεπανόπουλο

Θετική ήταν η εικόνα του Παναγιώτη Δρεπανόπουλου στο Κύπελλο Ελλάδος Σπάθης Νέων Ανδρών.

Ο νεαρός αθλητής της ΑΕΚ, κατέκτησε την 13η θέση, ανάμεσα σε 42 αθλητές. Ο Δρεπανόπουλος σημείωσε αρχικά 4 νίκες σε 6 αγώνες στον 1ο γύρο, κερδίζοντας έτσι το bye στους 64. Στη φάση των 32, επικράτησε με 15-7 του Σκούντζου (Απόλλων Βριλησσίων), ωστόσο στους 16 ηττήθηκε με 15-5 από τον Πρεδάρη (ΑΟ Αρίστων Παιανίας), ο οποίος μάλιστα κατέκτησε και τον τίτλο.

Το «παρών» έδωσε και ο Θανάσης Αναγνώστου, καταλαμβάνοντας την 41η θέση.

Στις Γυναίκες, η ΑΕΚ είχε παρουσία με την Κατερίνα Πετράκη. Η αθλήτρια του «Δικεφάλου», σημείωσε 2 νίκες και 4 ήττες στον 1ο γύρο, παίρνοντας την πρόκριση στις 64, όπου έμεινε εκτός συνέχειας, κατακτώντας τελικώς την 33η θέση.