04.10
21:33

Καλή εμφάνιση παρά την ήττα στην πρεμιέρα του BCL

Δεν κατάφερε η μαχητική ΑΕΚ να κερδίσει την Καρσίγιακα (91-88) στην Σμύρνη, παρουσιάζοντας ωστόσο καλά στοιχεία, ανά περιόδους.  Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Μίτσελ (19π.) Ουίλιαμς (17π.) και Φρέιζερ (16π.).

Σπουδαία ευκαιρία για σπουδαίο διπλό έχασε η Βασίλισσα, κόντρα στην ισχυρή Καρσίγιακα, η οποία αγωνίστηκε σε άδεια έδρα.

Η πρεμιέρα του Basketball Champions League δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, όμως σίγουρα υπήρξαν θετικά στοιχεία στο παιχνίδι για την συνέχεια.

Κορυφαίοι για την Βασίλισσα οι Φρέιζερ, Μίτσελ και Ουίλιαμς, ενώ ο Κόνιαρης ήταν το… κλειδί της ομάδας για να κρατήσει τον ΜακΚόλουμ χαμηλά, όταν η διαφορά είχε πιάσει διψήφιο αριθμό.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Μίτσελ πέτυχε το πρώτο καλάθι της χρονιάς για την ΑΕΚ, βάζοντας από νωρίς την ομάδα μπροστά στο σκορ (0-2). Οι παίκτες του Καντζούρη ξεκίνησαν πολύ συγκεντρωμένοι (4-6) και διατηρούσαν την διαφορά (7-9) από την Καρσίγιακα, η οποία όμως πίεζε (15-12) και είχε τις εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Φρέιζερ όμως είχε το μακρινό σουτ (9πόντοι) και έδινε λύσεις στην Βασίλισσα, η οποία «έκλεισε» το 10λεπτό στο +6 (15-21), έχοντας εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Η συνέχεια συνέχισε με το προβάδισμα… κιτρινόμαυρο (17-24), βάζοντας στο παιχνίδι του σκοραρίσματος και τον Μάντσεν (23-30). Το black-out όμως ήρθε για την ομάδα του Καντζούρη στα μισά του δεκαλέπτου (30-30) και η Καρσίγιακα πήρε κεφάλι στο σκορ (35-32). Ουίλιαμς και ΜακΓκριφ έδωσαν ανάσα στην ΑΕΚ (37-37), η οποία πήγε στα αποδυτήρια του ημιχρόνου στην ισοπαλία (42-42).

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το 2ο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την Βασίλισσα (47-42) με την Καρσίγιακα να έχει ανεβάσει την ένταση στην άμυνα και να έχει τον ΜακΚόλουμ σε… καυτή φόρμα (56-50). Ο ΜακΓκρίφ έδωσε τρίποντο-ανάσα στην ομάδα (59-53), όμως η διαφορά ανέβηκε στους 10πόντους (63-53). Η είσοδος όμως του Καντζούρη περιόρισε τον ΜακΚόλουμ και η ΑΕΚ έκανε το δικό της come-back (64-65). Το δεκάλεπτο όμως «έκλεισε» στο -4 για την Ένωση (69-65).

Η Βασίλισσα πίεζε με Μάντσεν (71-68) και διατηρούσε την διαφορά σε λογικά επίπεδα. Μάλιστα, με τον Φρέιζερ σε τρίποντο η ΑΕΚ ισοφάρισε (73-73), όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τον μομέντουμ και η Καρσιγιακα πήρε ξανά διαφορά (79-74). Οι Κιτρινόμαυροι δεν έπαψαν να παλεύουν (80-77), με τον Στρέλνιεκς να μειώνει στους 2πόντους (84-82).

Με Φρέιζερ και Μίτσελ η ΑΕΚ πίεσε μέχρι τελικής πτώσης (86-84), όμως ο ΜακΚόλουμ με ένα τρίποντο (91-86) έβαλε πολύ δύσκολα στην ομάδα στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στο τέλος η ήττα ήρθε (91-88) με την ομάδα να παλεύει σε όλη την διάρκεια και να παρουσιάζει – ανά περιόδους – πολύ καλά στοιχεία, απέναντι σε μία πιο έτοιμη και ισχυρή ομάδα στην διοργάνωση.