02.10
23:52

ΑΕΚ Βόλεϊ: Κατέκτησε το τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος»

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ έκανε το 2 στα 2 στο τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος» και σήκωσε το κούπα.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, επικράτησε με 3-1 σετ των Αμαζόνων στον τελικό τουρνουά «Μίμης Παπαδόπουλος» και σήκωσε τη πρώτη κούπα για φέτος! Το συγκεκριμένο τουρνουά, πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εκδηλώσεων μνήμης για την συμπλήρωση 100 χρόνων από την Μικρασιατική καταστροφή.

Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη, δείχνει αρκετά θετικά στοιχεία έως τώρα και συνεχίζει τη δουλειά εν όψει της συνέχειας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Δύο όψεις είχε το πρώτο σετ για την ΑΕΚ καθώς οι Αμαζόνες βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ με την «Ένωση» να ακολουθεί. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 4-1 και 10-9 με την «Ένωση» να ξεκινάει σε εκείνο το σημείο μια αντεπίθεση διαρκείας. Οι «κιτρινόμαυρες» βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και ισοφάρισαν σε 16-16. Εκεί ανέλαβε δράση η Γκισέλ Σίλβα από το σερβίς «τρέχοντας» ένα εντυπωσιακό σερί 7 πόντων. Η ΑΕΚ ξέφυγε πολύ γρήγορα στο σκορ κάνοντας το 16-22 και πήρε εν τέλει τη νίκη με 18-25 και το 0-1.

Το δεύτερο σετ εξελίχτηκε εξαιρετικά εύκολα για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη που δεν άφησε κανένα περιθώριο. Μπήκε δυνατά προηγήθηκε με 20-9 και πήρε τη νίκη με 25-12 κάνοντας το 2-0 στα σετ. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ χαλάρωσε σημαντικά παρόλα αυτά προηγήθηκε με 24-22 και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το σετ. Οι Αμαζόνες ισοφάρισαν και στην παράταση πήραν τη νίκη με 27-25 για το 2-1. Η «Ένωση» αντέδρασε και έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη με 25-23 και 3-1 αντίστοιχα.

Τα σετ: 18-25, 12-25, 27-25, 25-23

Αμαζόνες: Γκιαούρη, Κόνιαρη, Νομικού, Μαραζοπούλου, Καλλή, Νικολαϊδη, Τζαφέρη, Βυθούλκα, Χριστοδούλου, Γκέκοβιτς, Μιχελάκου, Μαραθόκαμπίτου, Γκρέκα, Φακοπούλου

ΑΕΚ: Κωνσταντινίδου, Βλαχάκη, Αναγνώστου, Αρτακιανού, Ξηντάρα, Νώτη, Καλαντάτζε, Διάλλα, Κουλίκοβα, Νίζετιτς, Καλντερόν, Σίλβα, Σακαρέλου, Μελέτη