02.10
22:40

ΑΕΚ χάντμπολ: Ήττα από τον ΟΦ Νέας Ιωνίας

Τα κορίτσια του Γιάννη Ανταλή στάθηκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι, αλλά υπέκυψαν στο τέλος.

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της Ένωσης γνώρισε την ήττα με 18-23 από την ομάδα της Νέας Ιωνίας, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος και την πρώτη παρουσία της στην Α1 Γυναικών.

Η εμπειρία της ομάδας της Νέας Ιωνίας έπαιξε καθοριστικό παράγοντα, όμως η ομάδα της ΑΕΚ ήταν εκείνη που κέρδισε τις εντυπώσεις.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Νέα Ιωνία απέκτησε γρήγορα προβάδισμα και μάλιστα με σημαντικές διαφορές στο σκορ (1-4 στο 11’, 2-8 στο 20’, 4-11 στο 26’ και 5-12 στο 27’), εκμεταλλευόμενη τις επεμβάσεις της Μάγδας Κεπεσίδου (σταμάτησε και πέναλτι της Πατρώνη στο 17’) και τα επιθετικά προβλήματα της ΑΕΚ. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ένωση κατάφερε να σκοράρει μόλις δύο γκολ (2-8) στα πρώτα 22 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια η Ένωση βρήκε καλύτερο ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 7-12 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Ιωνία μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με +10 (10-20) στο 44’. Και εκεί που όλα φάνηκε να έχουν κριθεί, η ΑΕΚ έβγαλε εντυπωσιακή αντίδραση και με ένα ξέσπασμα σερί 7-0 σε 12 λεπτά (56’)… ξαναμπήκε στο ματς (17-20). Η Νέα Ιωνία με την εμπειρία της διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση και «κλείδωσε» τη νίκη με γκολ των Κρίνιτς και Στουγιαννίδου για το 17-22 (58’).

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 2-6, 2-8, 4-10, 7-12 (ημ.), 8-14, 10-18, 10-20, 12-20, 17-20, 18-23.

ΑΕΚ (Γιάννης Ανταλής): Μάγκου 2, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 1, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 3, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Μπρεάνου , Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Μπόργκες 8, Πατρώνη 2.

Νέα Ιωνία (Σάσα Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 1, Κοτρώτσιου, Κράνιτς 5, Παπουτσή, Μακρή, Φράγκου 1, Κεπεσίδου Ν. 7, Γιαννοπούλου, Ντμτσούδη 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς 2, Μυλωνά, Στουγιαννίδου 4.
Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη. Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 5/6-2/3.