01.10
17:34

Στο ρελαντί οι Μάγκες επικράτησαν και του Αερωπού

Άνετη νίκη της ΑΕΚ, επί του Αερωπού Έδεσσας με 28-21, πραγματοποιώντας το 3 στα 3 για την Handball Premier. Νωθρό ξεκίνημα, αφυπνίστηκε στη συνέχεια η Ένωση.

Σε ένα ματς που ξεκίνησε νωθρά, η ομάδα του Αλέξη Αλβανού, δεν αντιμετώπισε προβλήματα και όταν αφυπνίστηκε, γύρισε το ματς… τούμπα και έφτασε σε μια άνετη νίκη κόντρα στον Αερωπό Έδεσσας.

Η Ένωση πραγματοποίησε το 3 στα 3, για το πρωτάθλημα της Handball Premier και δείχνει από τώρα την διάθεση της, για την φετινή σεζόν, που θέλει να επιστρέψει στην κατάκτηση των τίτλων.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς, με τον Αερωπό Έδεσσας να παίρνει τα ηνία του ματς με ένα 0-2 και παρά την γρήγορη ισοφάριση των Κιτρινόμαυρων, κατάφερε να ξανά προηγηθεί με +2 με το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου στο ματς, με 5-7.

Οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού, έχοντας τον ρόλο του κυνηγού στην αναμέτρηση, αφυπνίστηκαν στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης και με ένα σερί 4-0, κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά δυο γκολ και να προηγηθούν εκείνοι με το +2 και το σκορ στο 10-8.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, δεν πτοήθηκαν κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 26ο λεπτό σε 12-12.

Οι Κιτρινόμαυροι όμως, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να κάνουν το σκορ 15-12 και να πάνε με προβάδισμα τριών γκολ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση συνέχισε με πατημένο το γκάζι, κράτησε την διαφορά υπέρ της και την μεγάλωσε στο +8, με το σκορ στο 22-14.

Στη συνέχεια του ματς η ΑΕΚ έριξε τους ρυθμούς της, διατηρώντας την διαφορά, αλλά κατάφερε η ομάδα της Έδεσσας να μειώσει στα τέσσερα γκολ, με 24-20.

Οι Μάγκες σ’ εκείνο το σημείο φόρτσαραν και ανέβασαν την διαφορά ξανά στο +7, η οποία έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Δικέφαλο να επικρατεί 28-21 του Αερωπού.

Η ΑΕΚ μ’ αυτή την νίκη, κάνει το 3 στα 3 για την Handball Premier, ένα άκρως θετικό ξεκίνημα, που δείχνει τις διαθέσεις της, για την φετινή σεζόν.