29.9
09:30

Νέα Φιλαδέλφεια: Τα πιο σημαντικά ματς στην γειτονιά της (vids)

Αποστόλης Σταματιάδης

Το “Γήπεδο ΑΕΚ” και αργότερα “Νίκος Γκούμας” για 73 χρόνια χάριζε μεγάλες στιγμές στους φίλους της ΑΕΚ. Στην χρονική αυτή διάρκεια η Ένωση έχει δώσει αρκετά σημαντικά ματς στην γειτονιά της.

Τα χρόνια που η ΑΕΚ είχε το σπίτι της στα Φιλαδέλφεια ήταν πολλά και όπως είναι λογικό οι αναμετρήσεις της Ένωσης στην έδρα της είναι ακόμα περισσότερες. Στα 73 αυτά χρόνια αδιαμφισβήτητα ξεχωρίζουν κάποια σημαντικά ματς είτε εγχώρια είτε εκτός συνόρων.

Με αφορμή την επερχόμενη επιστροφή της εκεί που ανήκει, στην γειτονιά της, μετά από 19 χρόνια είναι ευκαιρία να θυμηθούμε κάποιες σημαντικές αναμετρήσεις της ΑΕΚ στο σπίτι της για να αρχίσουμε να συνειδητοποιούμε τι μας επιφυλάσσουν οι μέρες που έρχονται.

Είναι δεδομένο ότι η επιλογή των αγώνων ίσως να μην αντιπροσωπεύει τους πάντες αλλά σίγουρα θα νιώσουμε πολλά.

2/11/1930 – Ο πρώτος αγώνας

Την ημέρα εκείνη η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Ολυμπιακό σε φιλικό ματς το οποίο έληξε ισόπαλο 2-2 με σκόρερ τους Ηλία Ηλιάσκο για την Ένωση και Βασίλη Ανδριανόπουλο για τους Ερυθρόλευκους, οι οποίοι σημείωσαν από δύο τέρματα. Ήταν τα εγκαίνια του μετέπειτα ονομασθέντος σε «Νίκος Γκούμας» και ο αγώνας διεξήχθη παρουσία σημαινόντων πολιτικών και άλλων προσώπων του τόπου κατά την περίοδο εκείνη.

29/3/1961 – Η ελληνοτουρκική μονομαχία

Ένα πολύ σημαδιακό ματς καθώς επρόκειτο για την πρώτη επίσημη αναμέτρηση επί ελληνικού εδάφους ανάμεσα σε ελληνική και τουρκική ομάδα. ΑΕΚ και Φενερμπαχτσέ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 σε ένα παιχνίδι που ο θρύλος του τουρκικού ποδοσφαίρου (και παίκτης της Ένωσης στη δύση της τεράστιας καριέρας του) Λεφτέρ Κιουτσούκ Αντωνιάδης αστόχησε στο ένα από τα μόλις τρία πέναλτι που έχασε παίζοντας ποδόσφαιρο. Το απέκρουσε ο Στέλιος Σεραφείδη.

16/3/1977 – Το αξέχαστο ευρωπαϊκό βράδυ

Ισως και να πρόκειται για το μεγαλύτερο ματς της κιτρινόμαυρης ιστορίας. Προερχόμενη από βαριά ήττα (0-3) στην Αγγλία από την ΚΠΡ, η ΑΕΚ αναζητούσε το θαύμα της ανατροπής που θα την έστελνε στους «4» του Κυπέλλου UEFA. Το πίστεψε και έγινε! Με δύο γκολ του τραυματία Θωμά Μαύρου και ένα του Μίμη Παπαιωάνου οδήγησε τον αγώνα στα πέναλτι. Εκεί ο Χρηστίδης αντικατέστησε τον Στεργιούδα και έγινε ο ήρωας της βραδιάς αποκρούοντας δύο εκτελέσεις.

20/5/1978 – Ο θρίαμβος επί του Ολυμπιακού

Ένα από τα καλύτερα σύνολα όλων των εποχών στην ιστορία του ελληνικού ποδόσφαιρο ήταν η ΑΕΚ εκείνης της περιόδου. Το 6-1 για το Κύπελλο Ελλάδας επί του ΟΣΦΠ στο δρόμο προς το νταμπλ. έμοιαζε λίγο καθώς μόνο ο σκόρερ τριών τερμάτων Θωμάς Μαύρος έχασε άλλες τόσες κλασικές ευκαιρίες, όσες επίσης και ο Μπάγεβιτς που πέτυχε ένα τέρμα. Τα δύο άλλα σημείωσαν οι Τάσος και Νικολούδης.

13/9/1978 – Διασύροντας και την Πόρτο

Ανάλογη μεταχείριση επεφύλασσε η Ένωση μερικούς μήνες αργότερα και στην πρωταθλήτρια Πορτογαλίας. Οι Κιτρινόμαυροι πέτυχαν τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν με ευκολία στο τελικό 6-1 στο πλαίσιο του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Τα τέρματα σημείωσαν οι Μπάγεβιτς (2), Αρδίζογλου, Τάσος, Νικολάου και Μαύρος.

27/9/1989 – Η μυθική ανατροπή

Ερχόμενη από εκτός έδρας ήττα (0-1) στη Δρέσδη, η ΑΕΚ προσδοκούσε πρόκριση απέναντι στην ισχυρή τότε Δυναμό που είχε ως ηγέτες τους σπουδαίους Ματίας Ζάμερ και Ουλφ Κίρστεν. Τα πράγματα έγιναν δύσκολα όταν οι Ανατολικογερμανοί άνοιξαν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της ρεβάνς. Οι Κιτρινόμαυροι δεν πτοήθηκαν και με ποδόσφαιρο που θαυμάστηκε έφτασαν στο 5-3 που τους έδωσε την πρόκριση. Το ματς αυτό θα μνημονεύεται πάντα και για τη γκολάρα του Κύπριου Γιώργου Σαββίδη.

4/4/1993 Κούρσα για δύο

Σε μια χρονιά όπου ΑΕΚ και Παναθηναϊκός “έτρεχαν” οι δυο τους για την κατάκτηση του τίτλου, η Ένωση πέτυχε μια πολλή σημαντική νίκη. Πριν την έναρξη του ματς οι κιτρινόμαυροι βρισκόντουσαν πίσω στην βαθμολογία και ερχόμενη από ήττα σοκ η νίκη ήταν μονόδρομος. Μπήκε στον αγώνα με το άγχος, ένα άγχος το οποίο κράτησε για ένα λεπτό αφού ο Βασίλης Δημητριάδης πέτυχε ένα γρήγορο γκολ για την ΑΕΚ. Η Ένωση κυριαρχούσε σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με το σφύριγμα της λήξης να την βρίσκει νικήτρια (3-1) και να επανέρχεται στην κορυφή.

6/6/1993 – Το ντέρμπι που έκρινε τον τίτλο

Την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος την αγωνιστική περίοδο 1993-94 η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που ήθελε μόνο την νίκη ώστε να τελειώσει την υπόθεση τίτλος αφού ο Παναθηναϊκός ήταν ένα βαθμό πίσω και την καταδίωκε να κλέψει το πρωτάθλημα. Η Ένωση μόλις στο 4ο λεπτό είχε καθαρίσει το ματς αφού ο Δημητριάδης πέτυχε το 2-0 για τους κιτρινόμαυρους αφού νωρίτερα ο Σλίσκοβιτς είχε ανοίξει το σκορ στο 1ο κιόλας λεπτό. Η λήξη της αναμέτρησης βρίσκει την ΑΕΚ νικήτρια (3-1) και πρωταθλήτρια για 2η συνεχόμενη χρονιά.

2/10/2002 – Υπερτίμησε τη Βασίλισσα

Το ματς αυτό προηγήθηκε του περίφημου 2-2 στο «Σταντιάγκο Μπερναμπέου». Η Νέα Φιλαδέλφεια κόχλαζε και η ΑΕΚ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-1 χάρη σε τέρματα των Τσιάρτα, Νικολαΐδη και Μαλαδένη. Ο τρομερός Ζιντάν οδήγησε τη Ρεάλ στο τελικό 3-3, ενώ ο Μαλαδένης με δύο απίστευτες χαμένες ευκαιρίες έγινε ο μοιραίος του αγώνα, παρά το γεγονός ότι ήταν καταπληκτικός σε απόδοση.

3/5/2003 – Αντίο Ναέ!

Η τελευταία παράσταση πριν από την κατεδάφιση. Η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Άρη στη Νέα Φιλαδέλφεια και έβαλε τίτλους τέλους στην ιστορία του σπιτιού της, επικρατώντας με 4-0 και σκόρερ τους Λάκη (2), Κατσουράνη και Ίβιτς. Έκτοτε το «μαγικό» οικόπεδο των Προσφύγων παραμένει ερημωμένο περιμένοντας και προσδοκώντας στην επιστροφή της τσιγγάνας ΑΕΚ.

Αυτές είναι αρκετές από τις πιο σημαντικές αναμετρήσεις της Ένωσης, γεμάτες συγκινήσεις, ιστορικά αποτελέσματα και νίκες που απέδειξαν το μέταλλο της πρωταθλήτριας. Η Ένωση γυρνάει στο σπίτι της, έτοιμη να γράψει νέο κεφάλαιο στην ιστορία της με την βάση να είναι επιτέλους ο ΝΑΟΣ της.