26.9
23:58

Αγγλία-Γερμανία (3-3): Ματσάρα χωρίς νικητή στο Γουέμπλεϊ

Ένα ματς που τα φύλαγε όλα για το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε στο Γουέμπλεϊ χωρίς όμως να αναδείξει νικητή.

Τρελή ματσάρα στο Γουέμπλεϊ, αλλά χωρίς νικητή! Η Αγγλία έκανε μυθική ανατροπή με τρία γκολ σε έντεκα λεπτά απέναντι στη Γερμανία, αλλά τα πάντσερ κατάφεραν να αντιδράσουν και να βρουν την απάντηση για το τελικό 3-3 σε ένα χορταστικό παιχνίδι!

Ο Γκιντογκάν στο 52’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Χάβερτς στο 67’ να διπλασιάσει τα τέρματα για τους Γερμανούς με φανταστική πλασεδάρα! Οι Άγγλοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν ιδιαίτερα και να απειλήσουν, ενώ όποιες φάσεις και να είχαν δεν μπορούσαν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο γκολ ως εκείνο το σημείο!

Παρόλα αυτά, από το… πουθενά η Αγγλία εμφανίστηκε στο ματς και ακολούθησε ένα ποδοσφαιρικό σεμινάριο. Ο Σοπήρε την σέντρα από τον Τζέιμς και μείωσε σε 2-1 στο 72′, ενώ η ομάδα του Σάουθγκεϊτ έφτασε στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα απέναντι στους Γερμανούς όταν ο Μάουντ έκανε το 2-2! Το απόλυτο σοκ για την ομάδα του Χάνζι Φλικ ήρθε στο 83′ με τον Κέιν να σκοράρει με πέναλτι για την ανατροπή! Το ματς, όμως, δεν είχε τελειώσει εκεί! Η Γερμανία βγήκε μαζικά μπροστά, με τον Χάβερτς στο 87′ να γράφει το 3-3. Λίγο αργότερα, ο Σακά έφυγε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση και μόνος απέναντι στον Τερ Στέγκεν, αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων τον νίκησε και κράτησε το σκορ στην… ισοπαλία.