24.9
21:43

«Πάτησε» την Βερόνα και «πέταξε» για τελικό

Παρ’ ότι έμεινε πίσω στο σκορ, η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς και με πρωταγωνιστές τους Φρέιζερ Ουίλιμας και Μάντσεν να περάσει στον αυριανό (25/09) τελικό.

Η μαχητική ΑΕΚ, επικράτησε 81-78 της Βερόνα στον πρώτο Ημιτελικό του Trofeo d’Abruzzo, παίζοντας κατά διαστήματα το μπάσκετ που επιθυμεί ο Ηλίας Καντζούρης.

Η «Βασίλισσα» θα παίξει στον αυριανό Τελικό του Τουρνουά με έναν εκ των Μπάγερν Μονάχου, Πέζαρο.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έχανε 17-7 στο 8΄και 39-32 στο 19’, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Προηγήθηκε 79-72 στα 48’’ πριν από τη λήξη.

Η Ιταλική ομάδα προσπάθησε να γυρίσει το ματς και πέτυχε με πίεση σε όλο το γήπεδο να μειώσει σε 79-78 στα 13’’. Ψυχραιμία ωστόσο του Φρέιζερ στα 8’’ πριν από τη λήξη (ο Αμερικανός είχε 2/2 βολές) η ΑΕΚ κράτησε τη νίκη, με την Ιταλική ομάδα να αστοχεί σε τρίποντο απελπισίας…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 34-39, 61-62, 81-78

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (8 ασίστ), Πετρόπουλος 5 (4 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος, ΜακΓκρίφ, Φιλιππάκος, Περσίδης 7, Μάντσεν 10, Μαυροειδής, Παπαδάκης 12, Ουίλιαμς 17, Μίτσελ 10 (7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5

Βερόνα (Ραμάλι): Σμιθ 5, Καπελέτι 11, Χόλμαν 18, Κασάνιν 2, Τζόνσον 7, Ίμπρο 2, Καντούσι 5, Ροσέλι 6, Άντερσον 18, Ούντομ 4