24.9
17:37

Αεράτοι Μάγκες και στην Πυλαία με κορυφαίο τον Ηλιόπουλο

Η ΑΕΚ επικράτησε με 18-22 της Πυλαίας εκτός έδρας, με κορυφαίο τον Θέμη Ηλιόπουλο και την άμυνα της, κατάφερε να σημειώσει το 2 στα 2 στη Handball Premier. Μέτρια η επιθετική λειτουργία της ομάδας στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκε στο δεύτερο.

Με κορυφαίο τον Θέμη Ηλιόπουλο, η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη απ’ την Πυλαία, επικρατώντας με 18-22 και πραγματοποίησε το 2 στα 2, για την Handball Premier.

Μετά από ένα σφιχτό πρώτο ημίχρονο των δυο ομάδων, κρατώντας το σκορ σε μονοψήφιους αριθμούς, το δεύτερο μέρος είχε περισσότερα γκολ και ανοιχτές επιθέσεις, με την Ένωση να ξεχωρίζει στο συγκεκριμένο κομμάτι, δείχνοντας πιο ολοκληρωμένη σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας μια άνετη νίκη στην Πυλαία.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά στο ματς, καταφέρνοντας η Πυλαία με το συμπλήρωμα του 10λέπτου, να πάρει προβάδισμα τριών γκολ με το σκορ στο 4-1.

Οι Κιτρινόμαυροι σε ένα γενικά κλειστό παιχνίδι, ανάμεσα στις δυο ομάδες, κατάφερε μετά από 8 λεπτά με ένα σερί 3-0, να κάνει το 4-4 και να μπει γερά στην διεκδίκηση του ματς.

Στη συνέχεια, η Πυλαία μπορεί να πήρε προβάδισμα ενός γκολ, αλλά η Ένωση είχε την απάντηση και πήρε προβάδισμα με 5-6 σκορ.

Οι Μάγκες πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, πήραν προβάδισμα δυο γκολ με το σκορ στο 6-8, αλλά η Πυλαία κατάφερε να μειώσει στο γκολ, λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Οι πολύ σφιχτές άμυνες και των δυο ομάδων, είχαν ως αποτέλεσμα να παραμείνει σε μονοψήφιους αριθμούς το σκορ ημιχρόνου, με τους Μάγκες, ωστόσο να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 7-8 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε με πατημένο το γκάζι, καταφέρνοντας με ένα σερί 3-0 να ανεβάσουν την διαφορά στο +4 με το σκορ στο 7-11.

Η Πυλαία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, οι Μάγκες την είχαν οριοθετήσει καλά με την ανασταλτική τους λειτουργία, καταφέρνοντας να διατηρήσουν μια διαφορά πέντε γκολ, με σκορ 10-15.

Οι γηπεδούχοι απ’ την πλευρά τους, έψαχναν αντίδραση, έβρισκαν γκολ, αλλά φαινόταν σχεδόν αδύνατον να περιορίσουν την επιθετική γραμμή της ΑΕΚ, η οποία μπορούσε και σκόραρε δίχως πρόβλημα διατηρώντας το +5 και με το συμπλήρωμα στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης

Απ’ εκεί και έπειτα, οι Κιτρινόμαυροι έπαθαν ένα μικρό black out, καταφέρνοντας η Πυλαία να το εκμεταλλευτεί και να σημειώσει ένα σερί 3-0, μειώνοντας το σκορ στο 15-18, ενώ η ΑΕΚ αστόχησε σε πέναλτι, πέντε λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, με τον Ζίφκοβιτς.

Ωστόσο, η Πυλαία στη συνέχεια δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Άρσιτς να κατεβάζει ρολά και ο σημερινός MVP της ΑΕΚ, Ηλιόπουλος περνώντας στην επίθεση σκόραρε για το 15-19, βάζοντας τέλος στο σερί της Πυλαίας, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ενώ ένα λεπτό αργότερα ξανά σκόραρε για το 15-20.

Η Πυλαία στα λεπτά που απέμεναν, σκόραρε δυο γκολ, ρίχνοντας την διαφορά στα τρία τέρματα, αλλά η Ένωση κρατούσε τη νίκη στα χέρια της και σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκε απ’ τους γηπεδούχους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος σε 18-22.

Η ΑΕΚ του Αλέξη Αλβανού, φεύγει με ένα σπουδαίο διπλό απ’ την Πυλαία, κάνοντας το 2 στα 2, στην αρχή της Handball Premier, μετά και απ’ τη νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κόντρα στον Ολυμπιακό.