19.9
21:01

Τανκ η ΑΕΚΑΡΑ, ισοπέδωσε τον Ολυμπιακό – Οι Μάγκες των επιτυχιών επιστρέφουν!

Η ΑΕΚ των επιτυχιών επιστρέφει για να τα σαρώσει όλα την εφετινή σεζόν, ισοπεδώνοντας στο ντέρμπι της πρεμιέρας τον Ολυμπιακό με 25-22. Κορυφαίοι όλοι οι Μάγκες, αλλά ξεχώρισαν λίγο περισσότερο οι Μαντάλινιτς και Μάτσκεβιτς.

Το ντέρμπι της πρεμιέρας της Handball Premier βάφτηκε… κιτρινόμαυρο, με το τρένο της ΑΕΚ να “πατάει” και να διαλύει τον Ολυμπιακό με 25-22.

Εξαιρετικοί οι Κιτρινόμαυροι σε άμυνα και επίθεση, με κορυφαίο τον Μαντάλινιτς, αλλά και τον Μάτσκεβιτς, αλλά από κοντά και οι υπόλοιποι Μάγκες, που έστειλαν απ’ την αρχή το μήνυμα για το τι θα ακολουθήσει την φετινή σεζόν στο ελληνικό χάντμπολ, με την ΑΕΚ των επιτυχιών να επιστρέφει για να τα σαρώσει όλα.

Το ματς

Οι δυο ομάδες μπήκαν με σφιχτές άμυνες στο ματς, με αποτέλεσμα μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο να μην υπάρχει σκορ στην αναμέτρηση.

Το πρώτο τέρμα του αγώνα το σημείωσε στο 5ο λεπτό ο Μαντάλινιτς, ο οποίος οδήγησε την ΑΕΚ να πάρει κεφάλι στο σκορ, καταφέρνοντας μετά από πέντε λεπτά να βρίσκεται στο +3 με το σκορ στο 7-4, χάρη στα τρία δικά του γκολ.

Οι Μάγκες συνέχισαν με υψηλό τέμπο στο ματς, δουλεύοντας πολύ καλά την αμυντική τους και επιθετική τους λειτουργία, με πρωταγωνιστή τον Μάτσκεβιτς στο τέρμα και τον Μαντάλινιτς στην επίθεση, καταφέρνοντας να διατηρήσουν την διαφορά.

Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο με την Ένωση στο +3 με το σκορ στο 8-5, αλλά οι Ερυθρόλευκοι μετά το 20ο λεπτό και συγκεκριμένα στο 23ο μείωσαν αρχικά στα δυο γκολ διαφορά, με το 11-9.

Σ’ εκείνο το σημείο του αγώνα, πέρασαν πέντε λεπτά αναμέτρησης για να καταφέρει να σκοράρει μια απ’ τις δυο ομάδες, η οποία ήταν ο Ολυμπιακός ο οποίος έκανε το 11-10, αλλά η ΑΕΚ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το +2 και το σκορ στο 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάγκες μπήκαν με πατημένο το γκάζι και παρότι ο Ολυμπιακός μείωσε στην αρχή σε 13-12, έτρεξαν ένα σερί 4-0 κάνοντας το σκορ 17-12 και παίρνοντας για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα πέντε γκολ στο 39ο λεπτό.

Μετά από δέκα λεπτά η ΑΕΚ διατηρεί το προβάδισμα των πέντε τερμάτων με το σκορ στο 21-16, παρότι η ομάδα του Πειραιά μείωνε στα τέσσερα γκολ, χωρίς να μπορεί να διατηρήσει την διαφορά, μέχρι που οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στα έξι γκολ, χάρη στο τέρμα του Λέμος για το 22-16.

Σ’ εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός πήρε τάιμ αουτ, το οποίο τον αφύπνησε καταφέρνοντας να μειώσει τα τέσσερα γκολ, με το σκορ στο 22-18. Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού απάντησε με 23-18, αλλά οι Ερυθρόλευκοι βρήκαν απάντηση και μείωσε στα τρία γκολ με πέντε λεπτά πριν την λήξη του αγώνα με 23-20.

Η ΑΕΚ δυο λεπτά πριν το τέλος του ματς, ανέβασε την διαφορά ξανά στο +5 με τον Τσιτόμπι, αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε γρήγορά για το 25-21 και στη συνέχεια για το 25-22, το οποίο και ήταν το τελικό αποτέλεσμα χάρη στην μεγάλη απόκρουση του Άρσιτς σε πέναλτι του Ολυμπιακού, στην τελευταία επίθεση του ματς.

Οι Μάγκες έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στο ντέρμπι, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα για την εφετινή σεζόν, ότι θα επιστρέψουν στους τίτλους, για να τους βάψουν όλους κιτρινόμαυρους.

Όλη η ομάδα ήταν εξαιρετική, αλλά ειδική αναφορά αξίζουν οι Μαντάλινιτς και Μάτσκεβιτς, που σε επίθεση και άμυνα αντίστοιχα, έδωσαν το κάτι παραπάνω για την ΑΕΚ, να πατήσει τον Ολυμπιακό, στην πρεμιέρα της Handball Premier.