13.8
23:55

Λύτρωση στο 95′ για την Ίντερ

Αν και φάνηκε ότι θα αφήσει βαθμούς στην έδρα της νεοφώτιστης, Λέτσε, η Ιντερ με γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο πήρε τη νίκη με 1-2. Σκόραρε στο ντεμπούτο Νο2 ο Λουκάκου

Μπορεί να έφτασαν κοντά στο… έμφραγμα, όμως οι Nerazzurri έκαναν τη δουλειά στο πρώτο τους ματς για το 2022-23 στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο Σιμόνε Ιντζάγκι είχε ιδρώσει πιο πολύ από τους παίκτες του, όμως το φινάλε τον βρήκε να πανηγυρίζει το 1-2 κόντρα στην Λέτσε.

Λιγότερα από 2 λεπτά χρειάστηκε για να σκοράρει στο 2ο ντεμπούτο του με την Ιντερ ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος το έκανε με κοντινή κεφαλιά, με το 0-1 να μένει για το πρώτο μέρος αφού ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε. Νωρίς στην επανάληψη ο Σισέι νίκησε με κοντινό πλασέ τον Χαντάνοβιτς και στη συνέχει όλη η Ιντερ βγήκε μπροστά με τον allenatore να στέλνει μέσα όλο και πιο επιθετικογενείς παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι είχαν φάσεις και δοκάρι και χρειάστηκαν ένα κόρνερ στο 95’ και μια επαφή του Ντάμφρις με το στήθος από κοντά για να πανηγυρίσουν έξαλλα το 1-2.

Σε άλλα ματς για την πρώτη αγωνιστική της Serie A, η Αταλάντα πέρασε με 0-2 από την έδρα της Σαμπντόρια με τους Τολόι και Λούκμαν να βρίσκουν δίχτυα, ενώ με 1-2 νίκησε και η Τορίνο τη νεοφώτιστη, Μόντσα. Μίραντσουκ και Σανάμπρια σκόραραν για την Granata, μείωσε ο Ντάνι Μότα με το πρώτο γκολ της ιστορίας των Λομβαρδών στη μεγάλη κατηγορία.