13.8
21:50

Φιλική τεσσάρα με ντεμπούτο Βίντα

Στο προπονητικό φιλικό απέναντι στην Προοδευτική (4-0) ο Ματίας Αλμέιδα έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της πρώτης αγωνιστικής της Super League ενώ είδε και τον Ντομαγκόι Βίντα σε καλή κατάσταση

Σ’ αυτό το φιλικό λίγη σημασία είχαν οι φάσεις και οι σκόρερ. Ήταν ένα φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με τον Αλμέιδα να δοκιμάζει κάποια πράγματα βλέποντας, βέβαια, το «πουλέν» του, τον Ορμπελίν Πινέδα να σκοράρει ξανά. Και όχι μία, αλλά δύο φορές αυτή τη φορά. Στο 20′ με σουτ έπειτα από ωραία ενέργεια του Τσούμπερ από αριστερά, ο Μεξικανός σούταρε και άνοιξε το σκορ για την Ένωση για να έρθει το 2-0 στο 30′.

Ο Πινέδα έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, έκανε μία ντρίπλα και πλάσαρε υποδειγματικά κάνοντας το 2-0 για την Ένωση. Και λίγο πριν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο ή πρώτο 45λεπτο αν προτιμάτε, ήρθε το 3ο γκολ. Ο Σιμάνσκι πήρε τη μπάλα από τον Άμραμπατ, κινήθηκε κάθετα και βρήκε στα αριστερά μέσα στην περιοχή τον Γιόνσον που με πλασέ πέτυχε το 3-0 για την ΑΕΚ.

Όσο για το 4ο γκολ, ήρθε στο 9′ του τρίτου 45λεπτο με τον Μοχαμαντί, ο οποίος με σέντρα-σουτ από τα αριστερά που κόντραρε και σε σώμα αντιπάλου, πέτυχε το 4-0.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Τζαβέλλας, Βίντα (65′ Ρότα), Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Τσούμπερ, Αμραμπατ (82′ Μοχαμάντι), Πινέδα, Μάνταλος (62′ Λιβάι Γκαρσία), Αραούχο.

Στο τρίτο 45λεπτο η ΑΕΚ αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Αθανασιάδης, Ραντόνια (20′ Κοσίδης), Μήτογλου, Λάτσι (20′ Μισελέν), Μιτάι, Μουστακόπουλος, Φράνσον, Μοχαμάντι, Γιούσης (20′ Αλμπάνης), Ρότα, Γκαρσία.

Πηγή φωτογραφίας: ΠΑΕ ΑΕΚ – INTIME