10.8
21:57

Έχασε η Χάιντουκ του Λιβάγια, αλλά προκρίθηκε

Η Γκιμαράες επικράτησε 1-0 της Χάιντουκ στη ρεβάνς των δύο ομάδων όμως το αποτέλεσμα αυτό δεν της ήταν αρκετό, με τους Κροάτες να παίρνουν την πρόκριση στα playoffs του Europa League όπου θα αντιμετωπίσουν την Βιγιαρεάλ.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa Conference League πανηγυρίζει από το βράδυ της Τετάρτης (10/8) η Χάιντουκ. Η ομάδα του Μάρκο Λιβάγια (βασικός, αγωνίστηκε ως το φινάλε) γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Πορτογαλία από την Σετούμπαλ αλλά ήταν εκείνη που χαμογέλασε, με την επικράτησή της με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι στο Σπλιτ να της δίνει το εισιτήριο για τα playoffs όπου θα βρει στο δρόμο της την Βιγιαρεάλ.

Οι Πορτογάλοι βρήκαν στο 5ο λεπτό με τον Άντερσον το πρώτο από τα δύο γκολ που έψαχναν τουλάχιστον, για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, όμως στη συνέχεια απέτυχαν παραβιάσουν άλλη φορά την κροατική εστία, με τους φιλοξενούμενους να αντέχουν και στο 77ο λεπτό να αγκαλιάζουν ουσιαστικά την πρόκριση βλέποντας τους αντιπάλους τους να μένουν με 10 παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας του Σίλβα.

Πηγή: sport24.gr