06.8
02:00

Νικηφόρα πρεμιέρα για την ομάδα των Μπακασέτα και Σιώπη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε την προσπάθεια υπεράσπισης του τίτλου της η Τράμπζονσπορ, με την ομάδα των Μπακασέτα και Σιώπη να επικρατεί με 2-0 εκτός έδρας της Ινστανμπούλσπορ στην πρεμιέρα της φετινής Super Lig.

Η Ινστανμπούλσπορ είχε μεγάλο ενθουσιασμό στην επιστροφή στης στα μεγάλα σαλόνια του τουρκικού πρωταθλήματος παίζοντας μάλιστα απέναντι στην πρωταθλήτρια, όμως η Τράμπζονσπορ δεν ήταν διατεθειμένη σε καμία περίπτωση να την αφήσει να γιορτάσει. Τουναντίον, μπήκε στο γήπεδο έχοντας ως στόχο να πάρει μία επαγγελματική νίκη για να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί που τη συνόδευε και την πήρε, χάρη σε δύο στατικές φάσεις.

Το 0-1 για την ομάδα των Μπακασέτα και Σιώπη (βασικοί, αγωνίστηκαν μέχρι το φινάλε) έγινε στο 16ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βίστσα από τα αριστερά, ο Κορνέλιους πετάχτηκε εντυπωσιακά κα με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου το ματς πήγε για… ύπνο με ελληνική συμμετοχή στο δεύτερο γκολ της ομάδας της Τραπεζούντας, με τον Μπακασέτα να εκτελεί κόρνερ από τα αριστερά και τον Ντένσβιλ να πετάγεται εντυπωσιακά στο ύψος της μικρής περιοχής και να γράφει το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Η σύνθεση της Τράμπζονσπορ: Τσακίρ, Λάρσεν, Τοκόζ, Ούγκο, Ελμάλι, Σιώπης, Βίστσα, Ομούρ, Μπακασέτας, Τρεζεγκέ, Κορνέλιους