06.8
20:33

Bundesliga: Η Ουνιόν πήρε άνετα το ντέρμπι του Βερολίνου, τεσσάρα η Φράιμπουργκ

Η Ουνιόν απέδειξε πως είναι το αφεντικός του Βερολίνου, καθώς επικράτησε 3-1 της Χέρτα στην πρεμιέρα της Bundesliga. Τεσσάρα η Φράιμπουργκ στην έδρα της Άουγκσμπουργκ.

Η πρώτη αγωνιστική της Bundesliga συνεχίστηκε με πέντε αναμετρήσεις. Το ντέρμπι του Βερολίνου ανάμεσα στην Ουνιόν και τη Χέρτα μαγνήτιζε τα βλέμματα. Στο An der alten Forsterei στήθηκε πάρτι από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έδειξαν πως είναι αφεντικά της πόλης επικρατώντας 3-1.

Ο νεαποκτηθείς Τζόρνταν Σίμπατσο άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, με τον Μπέκερ να γράφει το 2-0 στο 50ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ρόμπιν Κνόχε βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Αρχικά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ, όμως μετά από εξέταση στο VAR αποδείχθηκε πως όλα ήταν κανονικά. Το γκολ της… τιμής πέτυχε ο Ντόντι Λουκεμπάκιο στο 85′.

Η Φράιμπουργκ έκανε το δικό της πάρτι στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι πήρα τη νίκη με 4-0. Ο Γκρέγκοριτς πλήγωσε την παλιά του ομάδα ανοίγοντας το σκορ. Στο 47′ ο Γκρίφο με όμορφο γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Στο 56′ ακυρώθηκε γκολ του Σαλάι, με τον Γκίντερ να κάνει τελικά το 3-0 στο 61′. Ο Ντοάν στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Βόλφσμπουργκ και της Βέρντερ. Ο Ενμετσά άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό, όμως η απάντηση των φιλοξενουμένων ήταν άμεση. Ο Φούλκρουγκ ισοφάρισε στο 21′ και δύο λεπτά αργότερα ο Μπίτενκουρτ έφερε την αναμέτρηση τούμπα. Στο 84′ ο Γκιλαβογκί έφερε το ματς στα ίσα.

Νίκη με ανατροπή πήρε και η Γκλάντμπαχ, η οποία επικράτησε 3-1 της Χόφενχαϊμ, που προηγήθηκε με τον Σκοβ. Ο Μπενσεμπαΐνι ισοφάρισε με ανάποδο ψαλίδι στο 42′ και η ανατροπή κλείδωσε από τους Τουράμ (71′) και Ελβέντι (78′). Τέλος, η Μάιντς νίκησε 2-1 την Μπόχουμ εκτός έδρας. Βασικός αγωνίστηκε ο Κώστας Σταφυλλίδης.

Πηγή: sport24.gr