02.7
15:25

Τέσσερα μετάλλια στο Βαλκανικό από τους Μαδέση και Αϊβατίδη

Με συνολικά 4 μετάλλια στις αποσκευές τους επιστρέφoυν από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Νέων που διεξήχθη στην Αλμπένα της Βουλγαρίας οι νεαροί αθλητές της ομάδας επτραπέζιας αντισφαίρισης Αλέξανδρος Μαδέσης και Ιάκωβος Αϊβατίδης.

Στο αγώνισμα του ομαδικού, ο Μαδέσης μαζί τους Αϊβατίδη, Γιαννούτσο και Μανωλόπουλο κέριδισαν στον μικρό τελικό για τις θέσεις 3-4 την οικοδέσποινα Βουλγαρία με σκορ 3-1.

Στο απλό εφήβων ο Μαδέσης, αντιμετώπισε στην 4άδα τον δυνατό Τούρκο Χακάν Ισίκ, ο οποίος στα προημιτελικά είχε αποκλείσει το 1ο φαβορί του αγωνίσματος, τον Ρουμάνο Χόρια Ουρσούτ. Σε μία σπουδαία αναμέτρηση ο Αλέξανδρος γνώρισε την ήττα με 4-1 σετ κατακτώντας την πολύ τιμητική 3η θέση. Αγωνιστικά, πήρε στα… βάθη της παράτασης το 1ο σετ κι έχασε με τον ίδιο τρόπο το κρίσιμο 3ο σετ (19-17, 7-11, 13-15, 8-11, 5-11).

Στο διπλό εφήβων, οι Μαδέσης/Γιαννούτσος απέδωσαν ξανά και στην τακτική και στο συνδυαστικό παιχνίδι κι έφτασαν κοντά στο καθοριστικό ματς για το χρυσό μετάλλιο. Είχαν πολύ κλειστό ημιτελικό με τους Χόρια Ούρσουτ και Πολ Ζίλαγκι από τη Ρουμανία, ώσπου κάμφθηκαν οριακά με 3-2 σετ. Στο καθοριστικό 5ο σετ προηγήθηκαν 5-2 στην αλλαγή πλευρών, αλλά οι Ρουμάνοι γύρισαν την κατάσταση (8-11, 11-7, 11-8, 9-11, 8-11). Ο Γιαννούτσος και ο Μαδέσης κατάφεραν να φτάσουν στο 3ο σκαλοπάτι του βάθρου για δεύτερη σερί χρονιά, ενώ ηλικιακά θα έχουν το δικαίωμα της συμμετοχής και στους Βαλκανικούς Αγώνες του 2023 ώστε να θέσουν νέο υψηλό στόχο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στην τεχνική καθοδήγηση του αθλητή μας σε όλα τα αγωνίσματα ήταν ο προπονητής της ομάδας μας Κωστας Μαδέσης.