23.6
09:15

Δάκρυα χαράς για το πρωτάθλημα

Σαν σήμερα (23/6) το 1963 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό για τον αγώνα μπαράζ, ο οποίος θα αναδείκνυε τον πρωταθλητή εκείνης της χρονιάς, καθώς είχαν ισοβαθμήσει στην κανονική διάρκεια.

Η ΑΕΚ βρισκόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του πρωταθλήματος πίσω από τον Παναθηναϊκό, όμως στον δεύτερο γύρο κατάφερε να τον προσπεράσει και να ισοβαθμήσουν.

Οι κανονισμοί προέβλεπαν αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων, ένας αγώνας που πραγματοποιήθηκε μπροστά σε 40.000 κόσμο. Το τριφύλλι άνοιξε νωρίς το σκορ με τον Τουμπέλη, με την Ένωση να… «ξυπνάει» και να ανεβάζει ρυθμό.

Κατάφερε με δύο τέρματα του Μίμη Παπαϊωάννου (23’ και 27’)  να περάσει μπροστά στο σκορ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κώστας Νεστορίδης (39’) με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, όπως συνήθιζε άλλωστε.

Οι κιτρινόμαυροι στο δεύτερο ημίχρονο οπισθοχώρησαν με αποτέλεσμα να δεχθούν γκολ και να μειώσει ο Παναθηναϊκό στο 65, ενώ ένα λεπτό αργότερα έφτασε στην ισοφάριση (3-3).

Το σκορ αυτό έμελλε να είναι και το τελικό και παρά την ισοπαλία, η πρωταθλήτρια ομάδα ήταν η ΑΕΚ, λόγω καλύτερης αναλογίας τερμάτων. Οι κιτρινόμαυροι με δάκρυα χαράς και ξέφρενους πανηγυρισμούς, κέρδισαν το πρώτο μεταπολεμικό πρωτάθλημα, ύστερα από 23 χρόνια.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Σεραφείδης, Κανελλόπουλος, Μαρδίτσης, Σοφιανίδης, Παπαποστόλου, Δούκας, Σκευοφύλαξ, Σταματιάδης, Νεστορίδης, Παπαϊωάννου, Τσαχουρίδης.