23.5
21:06

Ήττα στην ΖΟΥΓΚΛΑ και «τέλος» το Πρωτάθλημα

Σε μία αναμέτρηση γεμάτη… αλητεία και από τους γηπεδούχους και από την διαιτητική ομάδα, η ΑΕΚ έχασε στις λεπτομέρειες (25-23) από τον Ολυμπιακό / ΙΕΚ Ξυνή και έμεινε δίχως κάποιο τρόπαιο φέτος.

Εκείνοι που πέρυσι το… έσκασαν από το Πρωτάθλημα δίχως να υπάρξει το παραμικρό, σήμερα έκαναν ένα γήπεδο να μοιάζει με ζούγκλα, έχοντας να σουλατσάρουν στον αγωνιστικό χώρο τραμπούκοι.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ανταπεξέλθει και έχασε στις λεπτομέρειες (ξανά) έναν τίτλο που είχε ως βασικό στόχο της από την αρχή της σεζόν, δείχνοντας πως αγωνιστικά έμεινε πίσω.

Οι τραμπούκοι πίσω από το τέρμα της ΑΕΚ και η είσοδος οπαδών του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο, χτυπώντας τον Αθλητικό Διευθυντή της ομάδας, έπαιξαν τον ρόλο τους σε ένα ματς για γερά νεύρα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΚ (2-0) με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με τον Παπαβασιλείου. Δεν ξέφυγε ωστόσο η διαφορά με τον Κεδέρη πάντα εύστοχο από το σημείο του πέναλτι (3-2) και η ισοφάριση ήρθε με τον Κοτσιώνη (5-5).

Κάπου εκεί οι Μάγκες πήραν το προβάδισμα (6-7) με τον Αραμπατζή να βάζει την ΑΕΚ σε ρόλο οδηγού στο σκορ, το οποίο και διατηρούσε (7-8) με τον Ουγάλδε. Ένα βραχυκύκλωμα ωστόσο έφερε την ισοφάριση για τον Ολυμπιακό (9-9) με το ισόπαλο σκορ να παραμένει μέχρι το ημίχρονο (11-11).

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το 2ο ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ μπροστά (12-13) με τον Μυλωνά και τον Κεδέρη να διατηρούν το προβάδισμα (15-16). Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε στο +2 (17-19) με τον Κοτσιώνη, ωστόσο το «βραχυκύκλωμα» ήρθε ξανά και ο Ολυμπιακός – μέσα σε λίγα λεπτά – ισοφάρισε (19-19).

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν τα ηνία του σκορ (22-21) και η ήττα ήρθε για την ΑΕΚ (25-23), χάνοντας σε κρίσιμα σημεία την κατοχή και δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να «σφραγίσει» τη νίκη. Δεν γίνεται ωστόσο να μην γίνει αναφορά στα τριτοκοσμικά γεγονότα που έλαβαν χώρα στο κλειστό της Χαλκίδας.

Τα πεντάλεπτα : 4-3, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 ( ημίχρονο ), 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 23-21, 25-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ : Μπάουερ, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 1, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Σλαβούλιτσα, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Αραπακόπουλος 2, Κανδύλας 1, Οστρούτσκο 4, Δεληχρήστος, Δομπρής 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Κοτανίδης.

ΑΕΚ : Μπουκοβίνας, Τζηράς 1, Αραμπατζής 2, Ουγκάλντε 2, Κεδέρης 4, Πλάθα 1, Παπαδιονυσίου, Σεβέλεφ, Νικολαϊδης, Λέμος 1, Κοτσιώνης 4, Καλόμοιρος 1, Μυλωνάς 6, Αντζελιτς, Μόγια 1, Αντζελιτς.

Δίλεπτες :  3-4, Πέναλτι : 2/4 -3/6, Διαιτητές : Πατιός-Τσιάνας.