23.5
22:09

Ήττα με κάτω τα χέρια και… μπρέικ ο Προμηθέας

Η ΑΕΚ γνώρισε την απαράδεκτη ήττα με 82-95 και ο Προμηθέας έκανε το μπρέικ στη σειρά στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων. Τραγική εμφάνιση απ’ τους Κιτρινόμαυρους, που έχασαν το ματς με κατεβασμένα τα χέρια.

Η Βασίλισσα ήθελε να ξεκινήσει με το “δεξί” τα πλέι οφ, κόντρα στον Προμηθέα, για να βάλει τις βάσεις για την σειρά των αγώνων, αλλά κόντρα στους Πατρινούς και στον κακό της εαυτό, γνώρισε την βαριά ήττα στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων, με 82-95, χάνοντας το πλεονέκτημα και κάνοντας ο Προμηθέας το μπρέικ στην σειρά των αγώνων.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε δυνατά το ματς, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να αποκτήσει απ’ το τρίτο λεπτό προβάδισμα τεσσάρων πόντων, την οποία ανέβασε στους έξι, με το συμπλήρωμα του 5λέπτου και το σκορ στο 7-13.

Η Βασίλισσα στη συνέχεια βρήκε την αντίδραση και έφερε το ματς στα ίσα, αλλά ο Προμηθέας ξανά πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων, αλλά η Ένωση με ένα τρίποντο του Ράουτινς μείωσε και στη συνέχεια προηγήθηκε με 18-17.

Την διαφορά την κράτησε μέχρι ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, αλλά ο Προμηθέας βρήκε απάντηση και κατάφερε το 22-18, να το μετατρέψει με ένα σερί 7-0 σε 22-25, το οποίο και ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και αρχικά ισοφάρισε σε 25-25 και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα με ένα τρίποντο του Πετρόπουλου για το 30-27.

Απ’ εκεί και έπειτα, το ματς ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, αρχικά ο Προμηθέας απέκτησε μια διαφορά, τριών πόντων με 30-33, στη συνέχεια η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 38-38, αλλά και να περάσει μπροστά στο σκορ με 40-38, δυο λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου.

Όμως, οι Πατρινοί με δυο τρίποντα έφεραν το σκορ ξανά τούμπα και πήραν προβάδισμα δυο πόντων με το σκορ στο 42-44, το οποίο και ήταν σκορ ημιχρόνου.

Black out για την ΑΕΚ και… μπρέικ ο Προμηθέας

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έκανε νωθρό ξεκίνημα, με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται και να αποκτάει μια διαφορά εφτά πόντων με το σκορ στο 42-49.

Οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα, αλλά η Βασίλισσα συμμάζεψε λίγο την άμυνα της και κατάφερε να βρει καλάθια μειώσει στους δυο πόντους με το 52-54

Όμως, η Ένωση υπέστη σε εκείνο το σημείο ένα… black out, με τον Προμηθέα να πατάει γκάζι και με ένα σερί 10-0, έκανε το σκορ 52-64, ανεβάζοντας την διαφορά στο +12, που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη την στιγμή, με τους Κιτρινόμαυρους να βρίσκουν απαντήσεις και να τελειώνουν την τρίτη περίοδο απ’ το -11 και το σκορ στο 58-69.

Στη τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα συνέχισε να δείχνει “εκτός τόπου και χρόνου” με τον Προμηθέα να το εκμεταλλεύεται και έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα σε μεγάλα σουτ, ανέβασε γρήγορα την διαφορά στο -εξωφρενικό- +17, με το σκορ στο 63-80.

Οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν μπλοκαρισμένοι και χωρίς να βρίσκει επιθετικές λύσεις, αλλά και αμυντικές για να περιορίσει την αποτελεσματικότητα των Πατρινών, με αποτέλεσμα να κάνουν ότι θέλουν στο καλάθι της ΑΕΚ και να ανεβάζουν την διαφορά στο +22 με το 66-86, με τρίποντα από τους πρώην κιτρινόμαυρους, Κέντρικ Ρέι και Γιάννη Αγραβάνη.

Στη συνέχεια του ματς δεν άλλαξε το παραμικρό, ο Προμηθέας διατήρησε μια μεγάλη διαφορά υπέρ του και κατάφερε να πάρει τη νίκη και να κάνει το μπρέικ, επικρατώντας της Βασίλισσας με 82-95.

Τραγική εμφάνιση απ’ την ΑΕΚ, που γνώρισε μια βαριά ήττα απ’ τον Προμηθέα και χάνει το πλεονέκτημα της έδρας και θα πρέπει την ερχόμενη Τετάρτη στην Πάτρα, να βρει απαντήσεις και να ισοφαρίσει την σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-69, 82-95