18.5
09:15

Όταν… μιλάει ο Θ(ε)ωμάς (vid)

Σαν σήμερα (18/5) το 1983 η ΑΕΚ κλήθηκε να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ψάχνοντας εκεί την διάκριση, καθώς στο πρωτάθλημα βρισκόταν εκτός διεκδίκησης.

Τα γνωστά ως «πέτρινα χρόνια» της ιστορίας της Ένωσης είχαν ξεκινήσει εδώ και καιρό, με την ομάδα να μην μπορεί ούτε εκείνη την χρονιά να διεκδικήσει κάτι στο πρωτάθλημα.

Ο Δικέφαλος είχε αποκλείσει με σειρά τους Κιλκισιακό, Πανσερραϊκό και Ηρόδοτο, ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν αποκλείσει πανηγυρικά τον Παναθηναϊκό (4-0), στην προηγούμενη φάση, θέλοντας να κάνουν το ίδιο και με την ΑΕΚ.

Μία καλή πορεία στο Κύπελλο ήταν αυτό που προσπαθούσε να πετύχει η ΑΕΚ, με τελικό στόχο την κατάκτησή του, για να μην πάει… χαμένη και εκείνη η αγωνιστική περίοδο. Όμως και σε αυτά τα άσχημα χρόνια, όταν ο Θ(ε)ωμάς έβλεπε ερυθρόλευκα… τρελαινόταν.

Ο αγώνας διεξήχθη στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια και το «Ν.Γκούμας», το οποίο… σιώπησε νωρίς καθώς στο 4ο λεπτό ο Αναστόπουλος άνοιξε το σκορ. Το πανηγύρι ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Θ(ε)ωμά να δίνει… ρυθμό.

Στο 52ο λεπτό πέτυχε το πρώτο γκολ της ισοφάρισης, με ωραία γυριστή κεφαλιά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (62’) κατάφερε να «πάρει» την ομάδα και να την βάλει μπροστά στο σκορ, κάνοντας τρομερή ανατροπή, δίνοντας το προβάδισμα πρόκρισης στον Δικέφαλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Αρβανίτης, Παραπραστανίτης, Γεωργαμλής, Μανωλάς, Καραγκιοζόπουλος, Νικολούδης (61΄Μπαλής), Τζιράκης, Κώτης (52Άρδίζογλου),Ράντονιτς, Βλάχος, Μαύρος

ΟΣΦΠ: Σαργκάνης, Ξανθόπουλος, Κοκολάκης, Παπαδόπουλος, Μίχος, Κουσουλάκης ( Εσταβίλλο 77’), Λεμονής (Ορφανός 61’), Άλμπερτσεν, Αναστόπουλος, Μητρόπουλος, Περσίας