18.5
20:33

Bowling: Εξαιρετική παρουσία στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα!

Γεμάτη μετάλλια ολοκλήρωσε την πορεία της στο Μεσογειακό Πρωτάθλημα η Εθνική Ομάδα Bowling, με τους «κιτρινόμαυρους» αθλητές να διαπρέπουν.

Ο Λευτέρης Μοντσενίγος τερμάτισε 3ος στο Ατομικό Ανδρών, ρίχνοντας 1.409 κορίνες (μέσος όρος 234,83) και επιτυγχάνοντας πολύ υψηλές επιδόσεις σε έναν αγώνα με ιδιαίτερα ανεβασμένο επίπεδο.

Παράλληλα, ο Ορέστης Σταματίου κατέκτησε την 11η θέση στους άνδρες με 1.222 κορύνες (μ.ό. 203,67)

Το χρυσό μετάλλιο στις Δυάδες Ανδρών, έπειτα από σπουδαία εμφάνιση, κατέκτησαν οι Λευτέρης Μοντσενίγος-Ορέστης Σταματίου.

Το ελληνικό δίδυμο είχε άθροισμα 2.842 κορύνες στο σύνολο των έξι παιχνιδιών (Μοντσενίγος: μέσος όρος 231,00, Σταματίου: μέσος όρος 242,67), επίδοση που αποτελεί μάλιστα νέο ρεκόρ αγώνων. Το προηγούμενο ρεκόρ στα έξι παιχνίδια ανήκε με 2.734 κορύνες στους Ιταλούς Βάλτερ Αλεσάντρο Σάντου-Τομάζο Ράντι από την αντίστοιχη περσινή διοργάνωση στο Παρίσι.

Χριστίνα Καππάτου και Λευτέρης Μοντσενίγος, κατέκτησαν την 3η θέση στο αγώνισμα των Μικτών Δυάδων. Οι Καππάτου-Μοντσενίγος έκαναν δικό τους το χάλκινο μετάλλιο ρίχνοντας 2.612 κορύνες στο σύνολο των έξι παιχνιδιών (Καππάτου: μέσος όρος 220,50, Μοντσενίγος: μέσος όρος 214,83). ενώ η δεύτερη ελληνική μικτή δυάδα, αποτελούμενη από τους Μαίρη Αθυμαρίτου-Ορέστη Σταματίου, κατέλαβε την 11η θέση με 2.432 κορύνες (Αθυμαρίτου: μ.ό. 173,00, Σταματίου: μ.ό. 232,33).

Παράλληλα, η τετραμελής ελληνική ομάδα (Λευτέρης Μοντσενίγος, Ορέστης Σταματίου, Μαίρη Αθυμαρίτου, Χριστίνα Καππάτου) κέρδισε την 3η θέση στο Ομαδικό, έχοντας 4.937 κορίνες ως άθροισμα στο σύνολο των έξι παιχνιδιών (Μοντσενίγος: μ.ό. 232,17, Σταματίου: μ.ό. 216,17, Αθυμαρίτου: μ.ό. 183,67, Καππάτου: μ.ό. 190,83) και ακολουθώντας στο βάθρο τη Γαλλία (5.129 κορύνες) και την Σλοβενία (5.085 κορύνες). Εξάλλου, η Κύπρος κατέλαβε την 4η θέση με 4.899 κορύνες.

Στη συνέχεια της διοργάνωσης, χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Μοντσενίγος στο All-Events Ανδρών, βάσει των συνολικών επιδόσεών του στο τετραήμερο των αγώνων, καθώς κατετάγη 3ος με 5.566 κορύνες σε 24 παιχνίδια (μ.ό. 231,92), πίσω από τους Γάλλους Κένι Μπιγιό (5.815 κορύνες, μ.ό. 242,29) και Ουγκό Μπονφουά (5.722 κορύνες, μ.ό. 238,42).

Στην 4η θέση του All-Events ανδρών τερμάτισε ο Ορέστης Σταματίου με 5.369 κορύνες και μέσο όρο 223,71.

Στο τελευταίο αγωνιστικό σκέλος, ο 19χρονος Ορέστης Σταματίου έφτασε μέχρι την κατάκτηση του τίτλου στο Μάστερς, κερδίζοντας διαδοχικά τον Μαλτέζο Μάουρο Αναστάζι στα προημιτελικά, με σκορ 487-400 σε δύο παιχνίδια, τον Γάλλο Κένι Μπιγιό στα ημιτελικά με 453-418 και τον Γάλλο Ουγκό Μπονφουά στον τελικό με σκορ 494-484, έπειτα από καταπληκτική εμφάνιση απέναντι σ’ έναν εξαιρετικό αντίπαλο.

Το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα κατέκτησε ο Λευτέρης Μοντσενίγος, που νίκησε τον Ισπανό Πάκο Ροντρίγκεθ με 481-422 προτού ηττηθεί από τον Μπονφουά στα ημιτελικά με 471-447.

Η ΑΕΚ συγχαίρει θερμά τους αθλητές της, αλλά και όλους τους εκπροσώπους της «γαλανόλευκης» για τα μετάλλια και τις επιτυχίες τους!