15.5
14:14

Αντί για τελικός… προπόνηση (VIDEO)

Σαν σήμερα (15/5) το 1996 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Απόλλωνα Σμύρνης, στον τελικό κυπέλλου Ελλάδος για εκείνη της σεζόν. Ένας αγώνας που τελικά ήταν σαν σε προπόνηση για τους κιτρινόμαυρους.

Η ΑΕΚ για να φτάσει στον τελικό είχε περάσει… αέρας από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, ρίχνοντας στον καθένα από μία τριάρα. Το νταμπλ εκείνης της χρονιάς είχε χαθεί από την φημολογία για το μέλλον του Μπάγεβιτς.

Από την άλλη ο Απόλλων πέταγε φωτιές εκείνη τη σεζόν και είχε αποκλείσει τον ΠΑΟΚ, με σκορ 1-3, μέσα στην Τούμπα. Στην ελαφρά ταξιαρχία εκείνη την περίοδο αγωνιζόταν και ο – μετέπειτα κιτρινόμαυρος – Ντέμης Νικολαΐδης.

Η Ένωση στην αναμέτρηση μπήκε πολύ δυνατά και έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της. Στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε με τους Μπατίστα (11’ και 34’) και Τσιάρτα (22’) να προηγείται ήδη με 3-0 και να «καθαρίζει» το ματς.

Στην επανάληψη το πάθος για το κύπελλο δεν έφυγε και μόλις στο 48’ (πάλι) ο Τσιάρτας πέτυχε το 4ο γκολ. Η αποβολή του Μπατίστα στο 52’ δεν επηρέασε την ομάδα και με τους Κετσπάγια (60’), Τσιάρτα και Κωστή (89’) έκανε το 7-1, ενώ είχε μειώσει ο Μπάρνιακ για τον Απόλλωνα στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με αυτό τον εμφατικό τρόπο η Ένωση κατάφερε να κερδίσει το 10ο Κύπελλο της Ιστορίας της και να σημειώσει ρεκορ. Τα επτά γκολ που πέτυχαν οι κιτρινόμαυροι έμειναν στην ιστορία, ως τα περισσότερα γκολ σε τελικό κυπέλλου, μέχρι και σήμερα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Ατματσίδης, Μπορμπόκης (66΄Μαλαδένης), Κωστένογλου, Μανωλάς, Σαμπανάζοβιτς, Βλάχος (66΄Κωστής), Κετσπάγια, Σαβέβσκι, Μπατίστα, Τσάρτας (82΄Καραγιάννης), Κασάπης.

Απόλ.Σμύρνης: Ράπτης, Ιωάννου, Μαυρίδης (56’), Θεοδωρόπουλος (36’), Αποστόλου (46’), Τάτσης, Βελέντζας, Εράκ, Μπάρνιακ, Κόλα, Νικολαΐδης