14.5
22:08

Η ξεφτίλα σας, δεν έχει τελειωμό – ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε για ακόμα μια φορά, έχασε δικό της ματς από 0-2 σε 3-2 απ’ τον Άρη και μένει εκτός Ευρώπης την επόμενη σεζόν. Οι Κιτρινόμαυροι του Οφρυδόπουλου προηγήθηκαν με τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει δις, αλλά εν συνεχεία επήλθε η κατάρρευση, δεχόμενη τρία γκολ στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Οι δυο ομάδες ήταν ιδιαίτερα νευρικές στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας αρκετά μοιρασμένα φάουλ, αλλά και λάθος μεταβιβάσεις, αλλά Όσο περνούσε η ώρα, ο ρυθμός ανέβαινε και προσπαθούσαν να κρατήσουν μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις. Η πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, άνηκε στην ΑΕΚ στο 22ο λεπτό του ματς, ο Ρότα  έκλεψε την μπάλα και έδωσε στον Κριχόβιακ, παίζοντας το ένα-δυο, με τον Έλληνα μπακ να την κόβει στον Γκαρσία, ο οποίος σούταρε σε κενό τέρμα και με τον Κουέστα πεσμένο στο έδαφος, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο και κατέληξε αουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ ξανά βγήκε στην επίθεση, με τον Τσούμπερ αυτή την φορά να αναπτύσσει το παιχνίδι απ’ τα αριστερά, φτάνοντας έξω απ’ την μεγάλη περιοχή του Κουέστα, επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Ισπανό γκολκίπερ. Ο ρυθμός του ματς έπεσε απ’ εκείνο το σημείο και δεν υπήρξε κάποια φάση, μέχρι τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Άρη να απειλεί για πρώτη φορά με αξιώσεις την εστία του Στάνκοβιτς.

Ο Μαντσίνι μπήκε απ’ τα αριστερά πέρασε τον Χατζισαφί, γύρισε την μπάλα προς τα έξω με τον Ιτούρμπε να κοντρολάρει και να σουτάρει, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι, η μπάλα χτύπησε στη συνέχεια στο έδαφος και η ΑΕΚ απομάκρυνε. Ο Μάντεν σφύριξε στη συνέχεια την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0 και από μια καλή φάση η κάθε μια.

Απ’ τον παράδεισο, στην… κόλαση μέσα σε 15 λεπτά

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε γκαζωμένη στον αγωνιστικό χώρο, ξέροντας ότι τα περιθώρια έχουν περιοριστεί, το οποίο και είχε αποτέλεσμα. Οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν στο 54ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ, με τον Τζαβέλλα μετά από μια στημένη μπάλα να γεμίζει προς την εστία της ΑΕΚ, ο Γκαρσία κατέβασε πανέμορφα την μπάλα, έπιασε μέσα απ’ την περιοχή ένα σουτ με το δεξί, με την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι του Κουέστα και να πηγαίνει στα δίχτυα για το 1-0. Η Ένωση βρήκε και δεύτερο γκολ μετά από πέντε λεπτά, όταν βγήκε στον αιφνιδιασμό ο Άμραμπατ έπαιξε ωραία τον Τσούμπερ, ο οποίος έβγαλε μια σέντρα για τον Γκαρσία, που πήρε την κεφαλιά, ο Κουέστα απέκρουσε σε πρώτο βαθμό, αλλά ο παίκτης της ΑΕΚ σκόραρε με δεύτερη προσπάθεια στέλνοντας με το πόδι την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Βέβαια, το γκολ παραλίγο να ακυρωθεί, αφού ο επόπτης σήκωσε την σημαία του για οφσαίντ του Τσούμπερ, αλλά το VAR, επιβεβαίωσε ότι ο Ελβετός καλυπτόταν και το γκολ μέτρησε κανονικά.

Ο Άρης μετά το 2-0 κατά του, προχώρησε σε τρεις αλλαγές, για να γυρίσει το ματς και να βρει ένα γκολ. Στην επόμενη φάση ο Άρης, εκτέλεσε ένα κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Πάλμα, ο οποίος σούταρε με την μπάλα να χτυπάει στο σώμα του, Χατζισαφί, με τον Μπάντεν να δίνει πέναλτι για χέρι, αλλά το VAR τον κάλεσε, είδε την φάση και πήρε πίσω την απόφαση του. Ο ρυθμός του ματς στη συνέχεια έπεσε, με τον Άρη, να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να καταφέρνει να φέρει το ματς… τούμπα. Στο 78ο λεπτό, ο Πάλμα πήρε την μπάλα μετά από μια εκτέλεση κόρνερ, πέρασε τον Ρότα βρήκε χώρο, σούταρε και μείωσε σε 1-2, ξεκινώντας την δική τους αντεπίθεση. Η ΑΕΚ έδειχνε να καταρρέει και ήρθε η κατάρρευση στο 85ο λεπτό, όταν σε νέο κόρνερ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά, ο Στάνκοβιτς έδιωξε, η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή και σε μια αναμπουμπούλα, ο Μαντσίνι ισοφάρισε σε 2-2.

Οι Κιτρινόμαυροι, που αυτοκτόνησαν και έδειχναν να τα έχουν χαμένα, δέχτηκαν στις καθυστερήσεις το… κερασάκι στην τούρτα του Άρη, με τον Μήτογλου να χάνει διεκδίκηση της μπάλας με τον Καμαρά, ο οποίος έδωσε στον Ματέο Γκαρσία, που σούταρε και πέτυχε το δοκάρι του Στάνκοβιτς και στο ριμπάουντ, ευστόχησε σωστά κάνοντας το 3-2 και αφήνοντας την ΑΕΚ, εκτός Ευρώπης, αφού στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε τίποτα. Η ΑΕΚ θα επιστρέψει του χρόνου στη Νέα Φιλαδέλφεια και στο νέο της γήπεδο, χωρίς να παίζει στα ευρωπαϊκά σαλόνια, η ξεφτίλα απ’ όλους μηδενός εξαιρουμένου, είναι τεράστια για την ιστορία της Ένωσης και με το αποτέλεσμα και με τον τρόπο που ήρθε και οι Κιτρινόμαυροι έχασαν δικό τους ματς.

Κίτρινες: 51′ Ματίγια, 56′ Άμραμπατ, 66′ Μάνταλος

Σκόρερς: 78′ Παλμά, 85′ Μαντσίνι, 90+3′ Ματέο Γκαρσία – 54′, 59′ Γκαρσία

Άρης (Ρ. Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά, Ντουκουρέ, Μαντσίνι, Μπράμπετς, Ματίγια, Φαμπιάνο, Μπερτόλιο, Σούντγκρεν, Ιτούρμπε, Καμαρά.

ΑΕΚ (Σ. Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Χατζισαφί, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Κριχόβιακ, Μάνταλος, Γκαρσία, Τσούμπερ, Άμραμπατ.