10.5
20:47

«Αυτοκτονία» για την ΑΕΚ και 2-0 από τον Ολυμπιακό

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Χαλκίδα (22-21) από τον Ολυμπιακό και πλέον το έργο της ομάδας του Αλέξη Αλβανού γίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Οι Κιτρινόμαυροι πλήρωσαν το κακό δεύτερο ημίχρονο, παρά το δυναμικό ξεκίνημα.

Με μια αισχρή διαιτησία εναντίον της, η ΑΕΚ ηττήθηκε με 22-21 από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ/Όμιλο Ξυνή στο «Τ. Καμπούρης» της Χαλκίδας στον 2ο Τελικό της Handball Premier και καλείται πλέον να σημειώσει τρεις διαδοχικές νίκες για να κατακτήσει αυτή τον τίτλο της Πρωταθλήτριας.

Οι «κιτρινόμαυροι» εμφανίστηκαν σαφώς πιο βελτιωμένοι σε σχέση τόσο με τον τελικό του Κυπέλλου, όσο και από τον 1ο Τελικό, όμως οι σκανδαλώδεις διαιτητικές αποφάσεις, ανέτρεψαν το +3 του πρώτου μέρους και έδωσαν τη νίκη στον αντίπαλο.

Πλέον, η ΑΕΚ καλείται, αρχής γενομένης από τον επόμενο Τελικό, που θα πραγματοποιηθεί στο ίδιο γήπεδο στις 16/05 (20:00) να επικρατήσει και να δώσει συνέχεια στη σειρά.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια, με αποτέλεσμα απ’ τα πρώτα λεπτά να πάρει προβάδισμα δυο γκολ, απέναντι στον Ολυμπιακό Ξυνή, χάρη στα τέρματα των Καλόμοιρο και Αραμπατζή. Στη συνέχεια οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, έφερε το σκορ στο ένα γκολ διαφορά, αλλά οι Κιτρινόμαυροι κρατούσαν στο πρώτο δεκάλεπτο το +2, με το σκορ στο 4-6, έχοντας καλή αμυντική και επιθετική λειτουργία.

Όμως, η Ένωση υπέπεσε σε συνεχόμενα λάθη, με το συμπλήρωμα του 15λεπτου και έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό, αρχικά να μειώσουν στο γκολ και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν σε 7-7. Στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν γρήγορα απάντηση και δεν άφησαν περιθώρια στον Ολυμπιακό, καταφέρνοντας να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν προβάδισμα τριών γκολ με 7-11, χάρη στα πέναλτι του Χρήστου Κεδέρη. Η Ένωση έδειξε να διατηρεί τον ρυθμό του ματς και να διαχειρίζεται σωστά την διαφορά υπέρ της, καταφέρνοντας να πάνε μέχρι το ημίχρονο με το +3 απ’ τον Ολυμπιακό Ξυνή και το σκορ στο 9-12.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα ΕΔΩ

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά ξανά και γρήγορα κατάφεραν να πάρουν διαφορά τεσσάρων γκολ με το σκορ 10-14, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ολυμπιακός έκανε μια αντεπίθεση και η ΑΕΚ έδειχνε “μπλοκαρισμένη”, καταφέρνοντας να φέρουν αρχικά το ματς στο ένα γκολ διαφορά και στη συνέχεια στην ισοφάριση με το 14-14, με τους Μάγκες να χάνουν αλλεπάλληλες επιθέσεις απέναντι στον Μπάουερ και ο Παπαβασίλης να σκοράρει τα γκολ μέχρι την ισοφάριση. Ο Σλαβούλιτσα μάλιστα έδωσε και το προβάδισμα στους γηπεδούχους (14-15), με τον Κεδέρη να απαντάει άμεσα (15-15) και να δέχεται τις… επευφημίες από τον κόσμο των ερυθρόλευκων.

Με τον Καραμπουρνιώτη στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι δύο γκολ (17-15), οι Αραμπατζής και Μυλωνάς απάντησαν (17-17), αλλά ο Μπουκοβίνας δεν κατάφερε να αποσοβήσει τα σουτ των Οστρούσκο και Παπαβασίλη για το νέο +2 (19-17). Ο νεαρός άσος έδειχνε ασταμάτητος και κέρδισε κατά κράτος την κιτρινόμαυρη άμυνα για το 21-18, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης (24:19′). Η ΑΕΚ έβγαλε σημάδια της εμπειρίας που διαθέτει το ρόστερ της, καθώς οι Ουγκάλντε και Λέμος σκόραραν για να φέρουν το παιχνίδι στο γκολ (21-20), ο Δομπρής μείωσε (22-20), αλλά ο Στεφάνοβιτς δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα (22-21). Στο φινάλε, ο Πλάθα δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάουερ και το χρονικό διάστημα που απέμεινε δεν ήταν αρκετό για να αλλάξουν οι ισορροπίες, κάτι που έφερε το 2-0 στην σειρά των τελικών…

Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή – ΑΕΚ 22-21
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-8, 7-10, 9-12 (ημ.), 13-14, 15-14, 15-15, 17-17, 21-18, 22-21.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 7, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 3, Μπάουερ.
ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 3, Κεδέρης 4.
Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης. Δίλεπτα: 2-5. Πέναλτι: 2/2– 3/3.