07.5
18:57

Έπαιξε με τη φωτιά και νίκησε η Βασίλισσα

Η ΑΕΚ επικράτησε με 78-72 του Περιστερίου και κλείδωσε την τετράδα στον βαθμολογικό πίνακα. Κορυφαίοι για την Βασίλισσα οι Κίνο Κολόμ και Ιάν Χάμερ.

Νίκη… τετράδας για την Βασίλισσα, που επικράτησε με 78-72 του Περιστερίου στο Κλειστό Άνω Λιοσίων, καταφέρνοντας να κλειδώσει την τετράδα ενόψει των πλέι οφ, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς να έχει ανάλογη συνέχεια στο δέυτερο.

Συγκεκριμένα, η τρίτη περίοδος αποτέλεσε “αχίλλειος πτέρνα” της Ένωσης, που έβαλε ξανά το Περιστέρι στο παιχνίδι και το κράτησε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα όμως, μπορεί να έπαιξε με τη φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατάφερε με ψυχραιμία να περιορίσει τον αντίπαλο της και να φύγει με το “ροζ χαρτί” απ’ τον αγώνα.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς απ’ το Περιστέρι και κατάφερε να πάρει γρήγορα προβάδισμα στο σκορ με 10-2, αλλά η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έδωσε την απάντηση με το ολοκλήρωμα του πεντάλεπτου να μειώσει στους τέσσερις πόντους με το 14-10.

Όμως, η καλή άμυνα της ΑΕΚ και η αποτελεσματική επίθεση είχαν ως αποτέλεσμα να ανεβάσουν την διαφορά στο +7 με το 20-13.

Σε εκείνο το σημείο και λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι διαιτητές της αναμέτρησης με ανάποδα σφυρίγματα, έδωσαν την δυνατότητα στο Περιστέρι να πετύχει τέσσερις πόντους και να μειώσει στους τρεις και με το σκορ της πρώτης περιόδου στο 20-17.

Στη δεύτερη περίοδο, η Βασίλισσα μπήκε με πατημένο το γκάζι και ανέβασαν την διαφορά στο +8, με το δίποντο του Μαυροειδή και το τρίποντο του Ανγκόλα, αλλά οι Κιτρινόμαυροι δεν έμειναν εκεί και με το συμπλήρωμα του πεντάλεπτου στη δεύτερη περίοδο, έκαναν το +10 με 29-19 σκορ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ… μάγευε στο παρκέ των Άνω Λιοσίων και με πολύ καλό μπάσκετ και κρατώντας την καλή αμυντική λειτουργία της, κατάφερε να δημιουργήσει το 37-22, με δυο τρίποντα των Χάμερ και Κίνο Κολόμ, ανεβάζοντας την διαφορά στο +15.

Η εκπληκτική Βασίλισσα, έδειχνε ασταμάτητη απέναντι στους Περιστεριώτες και κατάφερε, να ανεβάσει κι’ άλλο την διαφορά, ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο +18 με το σκορ στο 42-24.

Το Περιστέρι στα λεπτά που είχαν απομείνει για την λήξη του ημιχρόνου, κατάφερε να τρέξει ένα σερί 5-0 με Μωραΐτη και Σαλούστρο, ρίχνοντας την διαφορά στο -13, με σκορ 42-29.

Το φιλμ του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση, είχε στα πρώτα τρία λεπτά χαμένα τρίποντα με Ράουτινς και Ανγκόλα, αλλά και κάνοντας κάποια εύκολα λάθη, έδωσαν την δυνατότητα στο Περιστέρι να μειώσει στους δέκα πόντους με το σκορ στο 47-37.

Απ’ εκείνο το σημείο όμως, η ΑΕΚ έχασε έδαφος και έδειξε αυτοκτονικές τάσεις, με το Περιστέρι να το εκμεταλλεύεται και να κάνει μεγάλο come back, φτάνοντας την διαφορά στο -2, με το σκορ στο 52-50, απ’ το 42-29 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα των Δυτικών προαστίων δεν περιορίστηκε μόνο στη μείωση της διαφοράς, αλλά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα χάρη σε τρίποντο του Πέτγουεϊ κάνοντας το 55-55 στο 1:15 της τρίτης περιόδου, αλλά οι Κιτρινόμαυροι κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +4 με το 59-55.

Στην τέταρτη περίοδο, η Βασίλισσα περιόρισε ξανά το Περιστέρι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +8 με το 66-57, αλλά η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, αντέδρασε μειώνοντας ξανά στους τέσσερις με το 68-64.

Όμως, δεν έμειναν εκεί οι Περιστεριώτες και 28 δευτερόλεπτα για το τέλος, μείωσαν στους δυο πόντους με το 72-70, κάνοντας… θρίλερ το ματς στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα. Το Περιστέρι για να παγώσει το χρόνο, προχώρησε σε φάουλ και βολές τον Χάμερ, ο οποίος ευστόχησε και στις δυο, δημιουργώντας το 74-70, για να μειώσει ξανά στους δυο με τον Μωραΐτη.

Στη συνέχεια και στα 17 δευτερόλεπτα για το τέλος, πήρε σειρά ο Κίνο Κολόμ για να πάει στη γραμμή των βολών και να ευστοχήσει και στις δυο, κάνοντας το 76-72. Στην επίθεση το Περιστέρι είχε άστοχο τρίποντο με τον Πέτγουει, ο Κολόμ πήρε το ριμπάουντ και στη συνέχεια, πήγε ξανά στην γραμμή των βολών, ευστοχώντας και στις δυο, σχηματίζοντας το τελικό 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ράουτινς 7 (2/6 τρίποντα), Ανγκόλα 10 (2/9 σουτ, 5 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 9 (4/7 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 18 (4/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5 (2/8 σουτ), Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (3/13 σουτ), Μωραΐτης 16 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος