06.5
21:32

Έχασε τον πρώτο τελικό και τώρα… τρέχει η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό (26-29) στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος στην Χαλκίδα, χάνοντας σημαντική μάχη για την κατάκτηση του μοναδικού τροπαίου που της έχει απομείνει να διεκδικεί. Πρωταγωνιστές για την Ένωση οι Κεδέρης, Μυλωνάς και Αραμπατζής, σε μια βραδιά που ο Δημητρούλιας πήρε ελάχιστα από τις περιόδους που η ομάδα του αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω.

Ήττα για την ΑΕΚ στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να πιάσουν υψηλό ρυθμό αναμέτρησης και έχασαν για πρώτη φορά την φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, την χειρότερη στιγμή της σεζόν. Καταλυτικός για το σύνολο του Δημητρούλια ο Κεδέρης στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από 7 μήνες, ενώ από κοντά στην απόδοση ήταν και οι Μυλωνάς, Αραμπατζής και Τζηράς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με τρία τέρματα του Σλαβούλιτσα (2-4), με τον Μυλωνά να σκοράρει δις και να ισοφαρίζει (4-4). Ο Ολυμπιακός με τον Μοντόρο έφτασε στο +3 (4-7), ενώ από την άλλη η ΑΕΚ για αρκετή ώρα έδειξε ανήμπορη να βρει λύσεις επιθετικά, με κακές επιθέσεις. Ο Μυλωνάς μείωσε με ωραία εκτέλεση (6-8), ενώ ο Κεδέρης, δευτερόλεπτα μετά την επιστροφή του στην αγωνιστική δράση πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το -1 (7-8). Το χαμένο πέναλτι του Τζηρά ήταν η χαμένη ευκαιρία της Ένωσης να ισοφαρίσει, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός και με το γκολ του Δομπρή έφτασε εκ νέου στο +3 (7-10), ενώ ούτε όταν βρέθηκε με παίκτη παραπάνω στο παρκέ, η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει (7-11). Οι παίκτες του Δημητρούλια δεν εκμεταλλεύτηκαν την τρίτη υπεραριθμία (8-12), αλλά κατάφεραν να φτάσουν στο -2, με δύο τέρματα του Μόγια, όταν έμειναν εκείνοι με παίκτη λιγότερο και κάπως έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα ΕΔΩ

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με 4 τέρματα διαφορά, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Δομπρή (10-14). Ο Κεδέρης απάντησε και αποθεώθηκε από τον κόσμο της Ένωσης, πανηγυρίζοντας έξαλλα, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ένα μέλος της αποστολής του Ολυμπιακού απάντησε στα συνθήματα των Κιτρινόμαυρων και ακολούθησε… διακοπή, με την ομάδα του Πειραιά να ακολουθεί τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Μετά από σχεδόν δέκα λεπτά, δόθηκε συνέχεια στην αναμέτρηση με τον Αραμπατζή να σκοράρει για μια ακόμη φορά και να μειώνει στα δύο τέρματα (13-15), ενώ σειρά πήραν οι Κεδέρης και Τζηράς που έβαλαν… φωτιά στην εξέδρα (15-15). Οστρούσκο και Μοντόρο εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ΑΕΚ και στον αιφνιδιασμό έγραψαν το νέο +4 (15-19), ενώ και στην δίλεπτη αποβολή του Αραπακόπουλου, οι παίκτες του Δημητρούλια δεν κατάφεραν να σκοράρουν απέναντι στον Κοτανίδη που έκανε πολύ καλή εμφάνιση.

Ο Καραμπουρνιώτης σκόραρε και για πρώτη φορά έστειλε την διαφορά στο +5 (15-20), με τον Κεδέρη να απαντάει και να βάζει τέλος στο σερί αφλογιστίας από πλευράς Ένωσης. Αυτό ήταν και το τέρμα που αφύπνισε τους συμπαίκτες του, με τους Μυλωνά και Τζηρά να δίνουν συνέχεια και να φέρνουν την απόσταση στο ένα γκολ (19-20), με τον Άντζελιτς να στέκεται στο ύψος των περιστάσεων. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα, κάνοντας το 19-21, ο Τζηράς απάντησε ξανά για να μειώσει στο ένα τέρμα (20-21), με τον Μόγια να ισοφαρίζει (21-21), 33 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, ο Μοντόρο πήρε ένα τελευταίο σουτ με όλους της παίκτες της ΑΕΚ μπροστά του, αστόχησε και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Στην παράταση ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι πιο δυναμικά, στέλνοντας την διαφορά στο +3 με ένα επιμέρους 1-4 (22-25), με τον Κεδέρη να σκοράρει για 5η φορά και να μειώνει (23-25), με τον Μυλωνά να τον διαδέχεται (24-26). Στο φινάλε, οι ερυθρόλευκοι σκόραραν με τον Μοντόρο και κάπου εκεί τελείωσε επί της ουσίας και το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα.