30.4
21:49

Μοιραία ΑΕΚ, την «πάτησε» απ’ την Πυλαία

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στην Κοζάνη και ηττήθηκε από την Πυλαία (21-20), χάνοντας τον στόχο του Κυπέλλου Ελλάδος. Πρωταγωνιστής για τους Κιτρινόμαυρους ο Τζηράς με 6 τέρματα, αλλά δεν ήταν αρκετό για να γύρει την πλάστιγγα υπέρ της Ένωσης.

Την ήττα με 21-20 γνώρισε η ΑΕΚ απ’ την Πυλαία και έχασε την ευκαιρία να γράψει ιστορία, κατακτώντας το πέμπτο Κύπελλο Ελλάδος Χάντμπολ στην ιστορία του Συλλόγου.

Η Ένωση δεν ήταν καθόλου καλή σε σχεδόν όλη την διάρκεια του αγώνα, έβγαλε νευρικότητα και έκανε ανόητα λάθη, σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα και να χάσει έναν τίτλο για την φετινή σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, έχοντας ρίξει ιδιαίτερο βάρος στην άμυνα τους, κρατώντας μέχρι το πρώτο τέταρτο του ματς ισόπαλο το σκορ 5-5.

Απ’ εκείνο το σημείο και με εξαιρετικό τον γκολκίπερ της, Μπαμπατζανίδη, η Πυλαία έβαλε δύσκολα στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ και κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αμυντική της αδράνεια καταφέρνοντας να πάρουν για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα δυο γκολ με το σκορ στο 5-7.

Η ΑΕΚ σε εκείνο το σημείο πήρε ταιμ αουτ, κατάφερε να μειώσει στο σκορ, αλλά ποτέ να ισοφαρίσει, ή να πάρει προβάδισμα, με την Πυλαία αρχικά στο 24ο λεπτό να ανεβάζει την διαφορά στο +2 και μετά από ένα λεπτό αργότερα στο +3 με το σκορ 7-10.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν δεχτεί σε εκείνο το σημείο επιθετικά ένα… black out, κάνοντας αρκετά λάθη και δεν έβρισκαν γκολ στον πολύ καλό μέχρι και εκείνο το σημείο Μπαμπατζανίδη.

Στη συνέχεια, η Ένωση έριξε την διαφορά στο -2 ψάχνοντας να μειώσει κι’ άλλο μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, αλλά τα λάθη της και ειδικότερα του Μόγια, συνεχίστηκαν και η Πυλαία κατάφερε να ανεβάσει στο +3 ξανά την διαφορά και να πάει στο ημίχρονο με το σκορ στο 9-12.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα ΕΔΩ

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και πιο σκληρά για την άμυνα της, αλλά η Πυλαία συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με τον εξαιρετικό Μπαμπατζανίδη, καταφέρνοντας να ανεβάσει την διαφορά ακόμα και στα πέντε γκολ με το σκορ στο 10-15.

Η Ένωση βρήκε δυο γρήγορα γκολ και μείωσε στα τρία τέρματα με το σκορ στο 12-15, αλλά στο 38ο λεπτό έχοντας την ευκαιρία να μειώσει στο γκολ, ο εξαιρετικός Μπαμπατζανίδης με διπλή απόκρουση σε τετ α τετ με Μυλωνά και Ουγάλδε κράτησε το +3 για την Πυλαία.

Στη συνέχεια, οι Κιτρινόμαυροι με πρωταγωνιστές τον Άντζελιτς που αντικατέστησε τον Μπουκοβίνα και τον Καλόμοιρο, κατάφερε στο 46ο λεπτό να μειώσει στο -2 με το σκορ στο 15-17 και είχε την ευκαιρία να μειώσει στο γκολ, αλλά ο Τζηράς αστόχησε απ’ το σημείο του πέναλτι.

Η Ένωση κατάφερε να μειώσει στο γκολ εφτά λεπτά για το τέλος, αλλά η Πυλαία βρήκε και πάλι την απάντηση στην επίθεση, καταφέρνοντας να ανεβάσουν την διαφορά ξανά στο +3, έχοντας πέντε λεπτά για το τέλος και σ’ εκείνο το σημείο, όλα τελείωσαν.

Η Πυλαία το διατήρησε και διαχειρίστηκε πολύ καλά το ματς μέχρι το τέλος, ροκανίζοντας και το χρόνο, με την ΑΕΚ προσπαθεί να μειώσει, αλλά χωρίς ιδιαίτερα αποτέλεσμα, παρότι στο τελευταίο λεπτό σημείωσε δυο τέρματα με τον Μυλωνά, αλλά ήταν ήδη αργά και η ομάδα της Θεσσαλονίκης στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας.

Η Ένωση φάνηκε κατώτερη των προσδοκιών, έβγαλε νευρικότητα στο παιχνίδι της, που προφανώς και δεν δικαιολογείται λόγω της εμπειρίας της, έκανε σε όλη την διάρκεια του αγώνα ανόητα λάθη στην επιθετική της γραμμή, αλλά και ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο νωθρή άμυνα.

Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα, η νεανική Πυλαία, να φτάσει στη νίκη και στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, με έναν ονειρικό αγώνα για τους ίδιους, αλλά και για τον MVP του τελικού, τον γκολκίπερ τους, Δημήτρη Μπαμπατζανίδη, που αξίζουν συγχαρητήρια στην πανάξια ομάδα της Θεσσαλονίκης.