29.4
21:10

Μάγκες με… καρύδια και η ΑΕΚΑΡΑ στον τελικό

Η ΑΕΚ με τεράστια εμφάνιση πέρασε ως… οδοστρωτήρας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, πατώντας τον Ολυμπιακό με 28-24 και θα αναμετρηθούν αύριο κόντρα στην Πυλαία. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Ένωση σε πρώτη φάση οι Μπουκοβίνας, Λέμος, Μυλωνάς και Μόγια, ενώ δεν υστέρησαν και οι υπόλοιποι Κιτρινόμαυροι.

Την διεκδίκηση του πέμπτου Κυπέλλου Ελλάδος της ιστορίας της, θα έχει αύριο (30/04, 20:00, AEK1924.gr) στην Κοζάνη η ΑΕΚ κόντρα στην Πυλαία.

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 28-24 του Ολυμπιακού, σε ένα πολύ καλό ματς και εξασφάλισαν την πρόκριση τους, για τον μεγάλο τελικό του Final-4 για το Κύπελλο Ελλάδος.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του ματς απ’ τους Ερυθρόλευκους και δίκαια πέρασαν στον τελικό, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μπουκοβίνα, Λέμος, Μυλωνά και Μόγια, ενώ από κοντά βρισκόντουσαν και οι υπόλοιποι Κιτρινόμαυροι.

Οι δυο ομάδες μπήκαν ιδιαίτερα σφιγμένες, κυρίως στο κομμάτι της επίθεσης, με αποτέλεσμα, να κυμανθούν μαζί στο σκορ, γκολ-γκολ, συμπληρώνοντας 11 λεπτά αγώνα βρισκόμενες στο 4-4.

Η ΑΕΚ είχε σε εκείνο το σημείο αρκετά παράπονα απ’ την διαιτησία, καθώς όποια επαφή της άμυνας της σε παίκτες του Ολυμπιακού, σφυριζόντουσαν φάουλ και έδειχνε ιδιαίτερα αποσυντονισμένη.

Σ’ εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ κατάφερε να καθαρίσει το μυαλό της, έφερε την ηρεμία και πήρε προβάδισμα δυο γκολ, με το σκορ στο 6-4 συμπληρώνοντας 17 λεπτά παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία σε δυο περιπτώσεις να μειώσει, αλλά ο εξαιρετικός Μπουκοβίνας απόκρουσε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι που πήραν οι Ερυθρόλευκοι, ενώ στην δεύτερη φάση σημάδεψαν το οριζόντιο δοκάρι, αλλά ο εξαιρετικός για τον Ολυμπιακό Οστρούτσκο μείωσε σε 6-5.

Η Ένωση κατάφερε στη συνέχεια να ξανά πάρει προβάδισμα με δυο γκολ, με το σκορ στο 8-6, ενώ στο 23ο λεπτό με τον Λέμος ανέβασε την διαφορά στο +3 απ’ το σημείο του πέναλτι, για να απαντήσει στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ρίχνοντας την διαφορά στο γκολ με 9-8.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, κατάφερε να ξανά ανεβάσει το δείκτη του σκορ στα τρία γκολ διαφορά με 12-9, δυο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, αλλά ο Ολυμπιακό στο τελευταίο δευτερόλεπτο της λήξης, κέρδισε ένα φάουλ και ο Οστρούτσκο ανέλαβε την εκτέλεση και με την βοήθεια της τύχης, καθώς η μπάλα κόντραρε σχημάτισε το σκορ ημιχρόνου 13-11.

Ξεκίνησε νωθρά η ΑΕΚ, τον… αποτελείωσε μετά

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε λίγο νωθρά στο ματς, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακό να το εκμεταλλευτεί και να ισοφαρίσει γρήγορα στο πέμπτο λεπτό σε 15-15, με την βοήθεια και των δυο πέναλτι που κέρδισε και ευστόχησε.

Η Ένωση απ’ την άλλη, προσπάθησε να διατηρήσει το προβάδισμα της και ενώ απαντούσε γρήγορα στα γκολ του Ολυμπιακού, όταν σχημάτισε το 17-15, έκανε λάθος σε επιθέσεις της και οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17.

Οι Κιτρινόμαυροι όμως, βρήκαν με σωστές άμυνες και σωστές επιθέσεις δυο γκολ, αποκτώντας ξανά την διαφορά των δυο τερμάτων με σκορ 19-17. Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία με πέναλτι να μειώσει, αλλά ο Μπουκοβίνας απέκρουσε και διατήρησε το +2, για να αυξηθεί στην επόμενη επίθεση στο +3.

Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν και μείωσαν με τον πολύ καλό Οστρούτσκο και μεγάλο τους πρωταγωνιστή, σε 20-18, αλλά η ΑΕΚ με δυο τέρματα του Μυλωνά απάντησε γρήγορα και έκανε το 22-18, δίνοντας για πρώτη φορά διαφορά στο +4 για τους Κιτρινόμαυρους.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, κράτησε την διαφορά υπέρ της, ενώ όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στα δυο γκολ, φάνηκε αντάξια των προσδοκιών και δεν απειλήθηκε περαιτέρω και με ένα σερί τριών γκολ ανέβασε το σκορ στο 27-23, ενώ το τελικό 28-24, σημείωσε ο Μόγια και κλείδωσε την πρόκριση της ΑΕΚ για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Κιτρινόμαυροι θα δώσουν αύριο το απόγευμα (20:00) λοιπόν, το παρών στον τελικό του Final-4 για να διεκδικήσουν τον τίτλο, κόντρα στην Πυλαία.

AEK – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 28-24.
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημ.), 15-13, 17-17, 20-17, 23-19, 25-22, 28-24.
AEK (Δημήτρης Δημητρούλιας): Στεβάνοβιτς 1, Τζηράς 5, Σέβελεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μποκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 9, Μπάουερ.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν. Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/6-5/7.