16.4
21:15

Έπεσε μαχόμενη η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό

Μπορεί να ηττήθηκε με 6-3 και να αποκλείστηκε στα Ημιτελικά του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος Πόλο Ανδρών η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό, όμως ανάγκασε άπαντες να χειροκροτήσουν και τη σημερινή της εμφάνιση, καθώς και όλη την πορεία της.

Η ομάδα του Δημήτρη Μάζη κοίταξε στα μάτια μία πιο έμπειρη ομάδα και έδειξε ότι συνεχίζει την ανοδική της πορεία που ξεκίνησε το 2018 και μέχρι και σήμερα δεν έχει κάνει βήμα πίσω.

Η ΑΕΚ είχε σε εξαιρετική μέρα όλους τους αθλητές της και ειδικά τον τερματοφύλακα, Κωνσταντίνο Φλέγκα, που όποτε χρειάστηκε φώναξε «παρών». Η άμυνα του «Δικεφάλου», ήταν σε εξαιρετική ημέρα κράτησε σε χαμηλά επίπεδα την αντίπαλη ομάδα και η ΑΕΚ κυνήγησε τη νίκη μέχρι τέλους.

Το πρώτο γκολ του αγώνα μπήκε στο 3:13 πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου (1-0). Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα με τον Ηλιόπουλο (1-1, 2:10), με τους Πειραιώτες να παίρνουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το τέλος (2-1).

Στο β’ οκτάλεπτο την παράσταση «έκλεψαν» οι άμυνες των δύο ομάδων. Η ΑΕΚ κράτησε στο μηδέν τον Ολυμπιακό και με πέναλτι του Κριγιέστορατς ισοφάρισε σε 2-2.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στην γ’ περίοδο να περάσει μπροστά στο σκορ, χωρίς αποτέλεσμα όμως. Οι Πειραιώτες με επιμέρους σκορ 3-0, προηγήθηκαν με 5-2, βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ για την τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός έφτασε έως το 6-2, ο Βούκσεβιτς σκόραρε στην εκπνοή και διαμόρφωσε το τελικό 6-3.

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 6-3