12.4
20:03

Αρσενιάδης: «Όλη η χρονιά είναι αυτά τα δύο παιχνίδια»

Ο προπονητής της ομάδας βόλεϊ γυναικών έκανε δηλώσεις στο site της Ερασιτεχνικής εν όψει των αναμετρήσεων με τον ΠΑΟΚ για τα play off της VolleyLeague .

Επιστροφή στη δράση για τη γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ, που φιλοξενεί την Τετάρτη (13/04, 18:30), ανήμερα των 98ων γενεθλίων της, τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο του 1ου αγώνα για τα Play Off της Volley League. Οι Κιτρινόμαυρες δηλώνουν πανέτοιμες για το μεγάλο παιχνίδι, στοχεύοντας στο πρώτο βήμα πρόκρισης στην 4άδα του Πρωταθλήματος.

Η πρόκριση θα κριθεί σε 2 παιχνίδια. Στην περίπτωση που και οι δύο ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους 15 πόντους.

Στη «μάχη» αυτή καθοριστικό ρόλο θα παίξει και η παρουσία του κόσμου που καλείται να γεμίσει το «Απ. Κόντος» της Νέας Φιλαδέλφειας. Όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να βρεθούν στο γήπεδο, θα μπορούν να παρακολουθήσουν το παιχνίδι από το AEK A.C. TV.

Ο Κώστας Αρσενιάδης είδε όλες τις αθλήτριές του να προπονούνται κανονικά, με την αποστολή του Δικεφάλου να αποτελείται από τις: Μπελιά, Κοσμά, Διώτη, Βεργίδου, Γεωργιάδου, Λίντσεϊ, Παπά, Καββαδία, Τσοχατζή, Τέρελ, Γκουντιμένκο και Μπράουν.

Ο τεχνικός της Ένωσης δήλωσε στο aek.gr :

«Όλη η χρονιά και για τις δύο ομάδες είναι αυτά τα παιχνίδια. Σε αυτά τα παιχνίδια τη νίκη παίρνει αυτός που το θέλει πιο πολύ. Θέλει ιδιαίτερη συγκέντρωση στην τακτική σε όλο τον αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από μεγάλες νίκες, όμως και εμείς το τελευταίο διάστημα παρουσίασαμε πολύ καλό πρόσωπο. Έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα και είμαστε έτοιμοι».