27.3
10:25

Βόλεϊ γυναικών: Με ΠΑΟΚ στα πλέι οφ η ΑΕΚ

Τα Κορίτσια της ΑΕΚ, τερμάτισαν στην 6η θέση της κανονικής περιόδου και θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στα πλέι οφ, που τερμάτισε στην 3η θέση.

Χθες ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος της Volley League γυναικών, με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με 3-0 σετ απ’ τον Ολυμπιακό και να μην αλλάζει τίποτα στην τελική κατάταξη.

Τα Κορίτσια της ΑΕΚ, τερμάτισαν στην 6η θέση στο βαθμολογικό πίνακα, με αποτέλεσμα να έχει αντίπαλο στα πλέι οφ τον τρίτο ΠΑΟΚ, με την διαδικασία να ορίζει δυο παιχνίδια μεταξύ τους εντός και εκτός έδρας, ώστε να εξασφαλίσουν τα τέσσερα ζευγάρια, μια θέση για την επόμενη φάση.

Τα ζευγάρια των πλέι οφ:

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΟ Λαμίας 2013
Παναθηναϊκός ΑΟ – ΑΟ Θήρας
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ
ΑΣ Άρης – ΑΣΠ Θέτις

Απ’ εκεί και έπειτα, η γηπεδούχος ομάδα του πρώτου αγώνα είναι εκείνη η οποία θα καταλάβει τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης.

Σε περίπτωση που και οι δυο ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Απ’ εκεί και έπειτα, αν και έτσι έχουν οι δυο ομάδες την ίδια βαθμολογία, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.