27.3
16:26

Γέμισαν μετάλλια τα «κιτρινόμαυρα» Σπαθιά!

Επιτυχημένη ήταν η παρουσία του τμήματος Ξιφασκίας στο Κύπελλο Ελλάδος Σπάθης Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Την ομάδα συνόδεψαν ο προπονητής, Βαγγέλης Σαρρής, και ο Team Manager του τμήματος, Κωνσταντίνος Ποτού

Ο Βαγγέλης Καλομοίρης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, χάνοντας στον τελικό δύσκολα με 15-9 από τον Άγγελο Πάγκαλο (Εκπ. Κωστέα-Γείτονα). Ο αθλητής του «Δικεφάλου» πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Από δίπλα του και οι Δημήτρης Καφαταρίδης και Παναγιώτης Κοντοειδής που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Λουκάς Κοσενάκης κατέλαβε την 18η θέση, ο Μάριος-Αδαμάντιος Βερζοβίτης την 28η, ο Θωμάς Καραγκιοζόπουλος την 36η και ο Αθανάσιος Αναγνώστου την 45η.

Μεγάλες επιτυχίες είχαμε και στις Γυναίκες, με την Κλαίρη Μπένου να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο. Η Πρωταθλήτρια της ΑΕΚ «λύγισε» στις λεπτομέρειες με 15-13 από την Μαρίνα Παΐζη στον τελικό, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, εν όψει των μεγάλων διοργανώσεων που πλησιάζουν. Μάλιστα, η Μπένου απέκλεισε στον Ημιτελικό την Αθηναΐδα Μαυρικάκη του Συλλόγου μας, σε ένα σπουδαίο παιχνίδι που έληξε 15-14. Η Μαυρικάκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, ανεβαίνοντας και αυτή στο βάθρο.

Πολύ καλό πλασάρισμα και από την Ευριδίκη Ποτού που κατέλαβε την 8η θέση, ενώ η Μαρία-Γεωργία Χουρί κατετάγη 15η, σημειώνοντας σημαντικές νίκες.

Η ΑΕΚ συγχαίρει όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες της για τις επιτυχίες τους και την εξαιρετική τους παρουσία σε ακόμα μία μεγάλη διοργάνωση.