25.3
10:22

Βασικός με την Πολωνία ο Κριχόβιακ, αγωνίστηκε 61 λεπτά

Ο Πολωνός χαφ ξεκίνησε βασικός στο φιλικό αγώνα κόντρα στη Σκωτία και αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης, απ’ τον Σεμπαστιάν Σιμάνσκι.

Με το νούμερο “10” και στη βασική ενδεκάδα της Πολωνίας παρατάχθηκε ο Γκρεγκόρζ Κριχόβιακ στο χθεσινό φιλικό αγώνα κόντρα στην Σκωτία.

Ο Πολωνός χαφ αγωνίστηκε στη μεσαία γραμμή ως κεντρικός χαφ στο 3-4-3, που παρατάχθηκε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της ομάδας του, έχοντας θετική εικόνα, αλλά δείχνοντας για ακόμα μια φορά ότι του λείπει ο αγωνιστικός ρυθμός.

Ο Κριχόβιακ αντικαταστάθηκε στο 61ο λεπτό του ματς, απ’ τον Σεμπαστιάν Σιμάνσκι, αλλά μέσα απ’ τα παιχνίδια της Εθνικής Πολωνίας, ο παίκτης της ΑΕΚ παίρνει λεπτά συμμετοχής, κάτι που θα τον βοηθήσει στην πορεία και και για τα ματς της Ένωσης και ειδικότερα με την επιστροφή στην Αθήνα για το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

Για την ιστορία οι Πολωνοί ήρθαν 1-1 με την Σκωτία, με τον Τίρνεϊ να ανοίγει το σκορ στο 68ο λεπτό και λίγα λεπτά μετά την αποχώρηση του Κριχόβιακ, ενώ στο 94ο λεπτό η Σκωτία κατάφερε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι να ισοφαρίσει με τον Πιάτεκ.

Θυμίζουμε, ότι η Πολωνία έχει μεσοβδόμαδα τον αγώνα με την Σουηδία για τα πλέι οφ της προκριματικής φάσης για το Παγκόσμιο Κύπελλο, κάτι που ο Κριχόβιακ φαίνεται πως προορίζεται βασικός και θα αγωνιστεί περισσότερη ώρα απ’ τα 61 λεπτά του φιλικού.