20.3
21:27

Ένας κούκος (Κριχόβιακ) δεν φέρνει την άνοιξη

Κυριακή, 20 Μαρτίου του 2022 και η θερμοκρασία στην Αθήνα άγγιξε τους μηδέν βαθμούς για ξεκίνημα… της άνοιξης – Κάπως έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί και η παρουσία του Κριχόβιακ με το ντεμπούτο του στην αποψινή αναμέτρηση της ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΟΚ (0-1), να μην είναι κακό όμως η Ένωση παρουσίασε τις γνωστές παθογένειες και ηττήθηκε για ακόμη μια φορά με κάτω τα χέρια

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΥ

Συγκεκριμένα ο Έλληνας τεχνικός επέλεξε τον Στάνκοβιτς να ξεκινήσει κάτω από τα δοκάρια της ομάδας με τους Μοχαμάντι, Τζαβέλλα, Μήτογλου και Μισελέν από τα αριστερά προς τα δεξιά αντίστοιχα. Στα χαφ ξεκινάνε οι Χατζισαφί με τον Κριχόβιακ που κάνει ντεμπούτο με τον Μάνταλο σε ρόλο επιτελικού μέσου και τους Τσούμπερ και Αμπραμπάτ στα φτερά της επίθεσης και τον Αραούχο στην κορυφή.

Στο πρώτο 25λεπτο η Ένωση ήταν καταιγιστική αφού αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ που έκανε ότι μπορούσε προκειμένου να μην δεχτεί γκολ. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Μάνταλος εκτέλεσε δεν έδιωξε καλά ο ΠΑΟΚ ο Αραούχο κοντρόλαρε στην περιοχή έκανε και το σουτ αλλά ο Βαρέλα έβαλε το πόδι του και έδιωξε. Στη συνέχεια ο Τζαβέλλας βγήκε στην πλάτη του ΠΑΟΚ έκανε ένα κακό σουτ με γυριστό δεξί και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Λίγο αργότερα ο Κριχόβιακ έκλεψε την μπάλα, ο Μάνταλος πήρε έδωσε δεξιά στον Άμραμπατ, ο οποίος έβγαλε μια παράλληλη σέντρα για τον Τσούμπερ που πετάχτηκε και υπό πίεση δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα για λίγα χιλιοστά. Στο 19’ ο Άμραματ έκλεψε από τα δεξιά πάτησε περιοχή επιχείρησε ένα σουτ που κόντραρε στον Βαρέλα και στρώθηκε έξω στον Κριχόβιακ που έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα πήγε ψηλά αουτ.

Μετά το ημίωρο η ΑΕΚ είχε τα ηνία του αγώνα όμως αδυνατούσε στην τελική. Μάλιστα στο 35’ ο Ζίβκοβιτς έδωσε δεξιά στον Λύρατζη που έβγαλε μια σέντρα, ο Τσόλακ δεν βρήκε καλά την μπάλα, ο Μιτρίτσα ήρθε από πίσω σούταρε αλλά η μπάλα βγήκε αουτ. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Μάνταλος έκλεψε έδωσε στον Αραούχο έπαιξαν το ένα-δυο, έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και χτύπησε μετά πάνω στον Μοχαμάντι που ήταν οφσάιντ

ΜΙΑ ΦΑΣΗ, ΕΝΑ ΓΚΟΛ… ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Η ΑΕΚ

Κακό ξεκίνημα για την Ένωση στην δεύτερη περίοδο, μπήκε μουδιασμένη και ο δικέφαλος του Βορρά το εκμεταλλεύτηκε. Ο ΠΑΟΚ βγήκε σε μια αντεπίθεση ο Μιτρίτσα έδωσε στον Τσόλακ, που βγήκε στην πλάτη της ΑΕΚ και τετ α τετ με τον Στάνκοβιτς πλάσαρε και 0-1. Έτσι σε μια στιγμή αδράνειας και ενώ μέχρι εκείνη την ώρα το ματς έδειχνε να ελέγχει η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω τελικά στο σκορ. Λίγο αργότερα Εκτελείται το κόρνερ ο Βαρέλα πήρε μια κεφαλιά ο Τσόλακ ακόμα μια και ο Στάνκοβιτς απέκρουσε με τα γόνατα. Στο 64′ και πάλι ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ζίβκοβιτς έδωσε πάσα στον Τσιγγάρα που σούταρε και ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ μάταια προσπαθούσε για την ισοφάριση, όμως η μπάλα δεν ήταν με το μέρος της. Ο Μοχαμάντι στο 83′ έβγαλε μια σέντρα, ο Γκαρσία πήρε μια κεφαλιά, ο Αραούχο χώθηκε να πάρει ακόμα μια και να απειλήσει, αλλά ο Ίνγκασον διώχνει σε κόρνερ, όμως ο Δανός δίνει ένα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ… Η ΑΕΚ μάλιστα έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση λίγο πριν το 90λεπτο. Βγήκε απ’ τα δεξιά ο Γκαρσία, έβγαλε μια πάσα και ο Σιμάνσκι πρόλαβε τον Αραούχο έκανε ένα τακουνάκι και η μπάλα βγήκε αργά αουτ.

ΑΕΚ (Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μισελέν (85′ Ρότα), Μοχαμάντι, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Χατζισαφί (71′ Σιμάνσκι), Κριχόβιακ, Άμραμπατ, Τσούμπερ (85′ Καρίμ), Μάνταλος (56′ Γκαρσία), Αραούχο.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Σίντκλέϊ, Τσιγγάρας, Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Ζαμπά (76′ Τέιλορ), Μίτριτσα (66′ Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (85′ Άκπομ).