19.3
20:35

Άνετα τα Κορίτσια της ΑΕΚ τις Αμαζόνες

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ της ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 τις Αμαζόνες για την 25η αγωνιστική της Volley League.

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ με 3-0 σετ επί των Αμαζώνων για την 25η αγωνιστική της Volley League Γυναικών στο «Απ. Κοντός», με τις «κιτρινόμαυρες» να έχουν ένα εύκολο απόγευμα πριν το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη, σε συνδυασμό με την ήττα του Άρη, «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση του Πρωταθλήματος, με την τελευταία στροφή να κρίνει το τελικό πλασάρισμα εν όψει των κρίσιμων αγώνων των πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ μπήκε ιδανικά παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (3-0), ενώ η Μπράουν ανέβασε τη διαφορά στους έξι (13-7). Η Μορέιρα μείωσε για τις Αμαζόνες (16-11), αλλά η «Ένωση» με ένα σερί «εκτοξεύτηκε» στο 23-13, κατακτώντας και το σετ με 25-14.

Στο δεύτερο σετ, ο «Δικέφαλος» είχε ιδανικό ξεκίνημα (4-2), με την Μπράουν να κάνει «πάρτι» στη «μάχη του φιλέ». Η Τερέλ διαμόρφωσε το 10-7 και η Βεργίδου το 14-7. Η Μπράουν, που ήταν καταιγιστική, ανέβασε τη διαφορά στους εννιά (19-10),  με την ΑΕΚ να παίρνει και το δεύτερο σετ με 25-16.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε, επίσης, δίχως προβλήματα για την ΑΕΚ. Προηγήθηκε με 6-2, ενώ με τρεις διαδοχικούς πόντους της Μπράουν διαμορφώθηκε το 10-4. Η Τερέλ έκανε το 16-9 για την «Ένωση», με την Λίντσει να σημειώνει το 22-10. Η Μπράουν έδωσε τον τελευταίο πόντο για την ΑΕΚ, η οποία πήρε και αυτό το σετ με 25-16.

ΑΕΚ – Αμαζόνες 3-0