13.3
21:26

Με Κριχόβιακ αυτά τα ματς θα τα κερδίζει

Υπό το βλέμμα της επικείμενης μεταγραφής του Πολωνού άσου, η ΑΕΚ ήρθε ισόπαλη (1-1) στη Λεωφόρο απέναντι στον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα των play offs σαφέστατα βελτιωμένη, όμως η συνέχεια θα είναι πολύ δύσκολη αρχής γενομένης από το επόμενο ματς με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΟΦΡΥΔΟΠΟΥΛΟΥ

Χωρίς αλλαγή σχηματισμού και κρατώντας το 4-2-3-1, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος προχώρησε σε αλλαγές στα πρόσωπα της ενδεκάδας, δίνοντας φανέλα βασικού σε Τσίτσαν Στάνκοβιτς, Κλεμέν Μισελέν και Εχσάν Χατζισαφί, ενώ στον πάγκο κράτησε τον Λιβάι Γκαρσία. Πιο συγκεκριμένα, η ΑΕΚ παρατάχθηκε στην Λεωφόρο, έχοντας τον Στάνκοβιτς κάτω απ’ τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Μισελέν, αριστερά τον Μοχαμάντι, με τους Τζαβέλλα και Μήτογλου στο κέντρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή ο Αντρέ Σιμόες είχε ως παρτενέρ του, τον Εχσάν Χατζισαφί, έχοντας μπροστά τους, δεξιά τον Άμραμπατ ως εξτρέμ, αριστερά τον Τσούμπερ και τον Μάνταλο, πίσω απ’ τον επιθετικό, Αραούχο.

Καλύτερη εμφανίστηκε η Ένωση από τους πράσινους στο πρώτο μέρος, παρότι έπρεπε να φτάσει στην εκπνοή του ημιχρόνου για να ισοφαρίσει το γκολ του ΠΑΟ που δέχθηκε μετά από αδράνεια της άμυνας της. Μαλιστα στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ είχε μεγάλη στιγμή όταν ο Αραούχο έδωσε στον Τσούμπερ που βγήκε από πλάγια τετ α τετ με τον Διούδη, πλάσαρε αλλά η μπάλα για λίγα εκατοστά πέρασε αουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ήρθε το γκολ των πρασίνων. Λάθος του Μήτογλου, ο Καρλίτος έδωσε στον Αϊτόρ που τσίμπησε την μπάλα απ’ τον Μισελέν, πλάσαρε τον Στάνκοβιτς και άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε αμέσως να πιέσει ψηλά, και στο δεκάλεπτο με τον Διούδη εκτός εστίας να κάνει λάθος πάσα έκλεψε ο Τσίνο δεν μπόρεσε να σουτάρει με την μια, αλλά κράτησε και πλάσαρε με το δεξί στη συνέχεια, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στα σώματα. Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση, αλλά ο Χουάνκαρ έκλεψε και έβγαλε στην αντεπίθεση τον Παναθηναϊκό, η μπάλα έφτασε στον Αϊτόρ που έκανε ένα σουτ κόντραρε η μπάλα και ο Μοχαμάντι με κεφαλιά έδωσε πίσω στον Στάνκοβιτς. Στο 16’ ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα και έκοψε προς τα μέσα, έπιασε ένα σουτ με το δεξί απ’ έξω απ’ την περιοχή και ο Διούδης μπλόκαρε την μπάλα.

Στα μισά του ημιχρόνου ο Αραούχο ο οποίος ήταν πολύ κινητικός σε όλο το πρώτο ημίχρονο, πήρε την μπάλα και βρήκε με όμορφη πάσα τον Άμραμπατ που πάτησε περιοχή τετ α τετ με τον Διούδη, αλλά δεν μπέρεσε να τον κερδίσει και στη συνέχεια πήρε το κόρνερ. Λίγο μετά το ημίωρο ο Άμραμπατ έβγαλε μια σέντρα, ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να βρει τέρμα καθώς για λίγα εκατοστά η μπάλα πήγε άουτ.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Άμραμπατ έβγαλε μια πάσα στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού για τον Αραούχο, ο Τσίνο τσίμπησε την μπάλα και ο Διούδης που βγήκε τον γκρέμισε και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρονικός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΕ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΣΕ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε δυναμικά ψάχνοντας νωρίς το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Στο 48’ ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Μήτογλου πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Αραούχο πήρε στη συνέχεια μια καρφωτή κεφαλιά απέκρουσε ο Διούδης και ο Μήτογλου από κοντά σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ. Λίγο αργότερα ο Άμραμπατ έδωσε απ’ τα δεξιά στον Τσούμπερ αυτός με την μια στον Μισελέν που έκανε κίνηση μέσα στην περιοχή βρέθηκε σε σημείο βολής αλλά άργησε και κέρδισε το κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε στη συνέχεια το ματς έχοντας κάνει και αρκετές αλλαγές και τα τελευταία λεπτά στη αναμέτρηση φαινόταν ότι θα ήταν δραματικά. Η ΑΕΚ άλλωστε είχε χαμένη ευκαιρία όταν ο Αραούχο έβαλε στην πλάτη του τον Σένγκεφελντ, έκανε ένα σουτ από πολύ πλάγια η μπάλα πέρασε παράλληλα, αφού πρώτα την ακούμπησε ελάχιστα ο Διούδης. Στην αντεπίθεση ο Μαουρίτσιο κουβάλησε και έδωσε στον Παλάσιο, ο οποίος πέρασε τον Μήτογλου έκανε ένα πλασέ με το δεξί, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε δίχως πρόβλημα. Στις καθυστερήσεις γέμισε ο Γέβτιτς, ο Αραούχο κατέβασε την μπάλα και έδωσε στον Τάνκοβιτς που έκανε ένα σουτ έξω απ’ την περιοχή αλλά η μπάλα πήγε ψηλά αουτ.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσεθ (59’ Κώτσιρας), Χουάνκαρ, Σάρλια, Σένγκεφέλντ, Κουρμπέλης (59’ Μαουρίτσιο), Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς (46’ Χατζηγιοβάννης), Αϊτόρ (90+2′ Bιτάλ), Παλάσιος, Καρλίτος (59’ Βιγιαφάνιες)

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μοχαμάντι, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιμόες (87′ Λε Ταλέκ), Χατζισαφί, Άμραμπατ (78’ Γκαρσία), Τσούμπερ (87′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (75’ Γέβτιτς), Αραούχο