01.2
20:07

Βασικός ο Μοχαμάντι και νέα νίκη για το Ιράν

Μετά την εξασφάλιση της πρόκρισης στο Μουντιάλ, το Ιράν πήρε την έβδομη νίκη του σε οκτώ αγώνες στα προκριματικά με βασικό τον Μιλάντ Μοχαμάντι. Ντέρμπι κορυφής με την Ν. Κορέα που σφράγισε το 15ο εισιτήριο για το Κατάρ.

Ξέφρενα συνεχίζει το Ιράν την πορεία του προς το Μουντιάλ του Κατάρ. Με την πρόκριση να έχει εξασφαλιστεί και μαθηματικά, το σύνολο του Ντράγκαν Σκότσιτς πήρε την έβδομη νίκη του σε οκτω αγωνιστικές κόντρα στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα (1-0), έχοντας βασικό τον μπακ της ΑΕΚ, Μιλάντ Μοχαμάντι.

Ο 28χρονος ακραίος οπισθοφύλακας αγωνίστηκε για 82 λεπτά δίνοντας έπειτα τη θέση του στον Γιαζντανί, σε ένα ματς που κρίθηκε από το γκολ του Ταρεμί στο 44′ κι ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο σχεδόν για ένα ημίχρονο λόγω αποβολής του Μοχαραμί στο 49′.

Από την υπόλοιπη τριπλέτα της Ένωσης, στον πάγκο έμεινε ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, ενώ εκτός αποστολής ήταν ο Εχσάν Χατζισαφί.

Έτσι, η πρωτιά θα κριθεί καθ’ όπως φαίνεται στο ντέρμπι με τη Νότια Κορέα (24/3), η οποία επικράτησε της Συρίας με 2-0 κι έγινε η 15η κατά σειρά ομάδα που σφραγίζει το εισιτήριό της για το Κατάρ.