22.1
21:35

Βόλεϊ ανδρών: Ήττα στη Σάμο

Την ήττα με 3-1 απ’ τον Κέρκη Σάμου γνώρισε η ΑΕΚ για την 3η αγωνιστική του Γ’ ομίλου της Pre League.

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Κέρκη Σάμου για την τρίτη αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της Pre League. Η «Ένωση» αν και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική και πίεζε την γηπεδούχο ομάδα, δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Σάμο.

Στο πρώτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα (3-4) αποκτώντας μάλιστα και διαφορά τριών πόντων (5-8). Η «Ένωση» διατηρούσε απόσταση ασφαλείας από τον Κέρκη (13-15, 14-17, 15-18), αλλά η ομάδα της Σάμου ισοφάρισε σε 18-18 και με ένα σερί πήρε κεφάλι στο σκορ (21-19, 23-20). Πήρε μάλιστα και το σετ με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δύο ομάδες πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 7-7. Τότε, η ΑΕΚ πήρε μεγάλο προβάδισμα (9-13), το οποίο έφθασε μέχρι και τους 5 πόντους (10-15). Ο Κέρκης μείωσε (14-15), με την «Ένωση» να μην χάνει αρχικά την ψυχραιμία της (14-17, 19-20). Ωστόσο, η ομάδα της Σάμου πίεζε ασφυκτικά, ισοφάρισε (22-22, 25-25) αλλά η «Ένωση» πανηγύρισε την κατάκτηση του σετ με 26-28.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε πολύ άσχημα για την ΑΕΚ η οποία βρέθηκε 8-0 πίσω. Λανθασμένο σερβίς της ομάδας της Σάμου «έσπασε» το αρνητικό ρεκόρ (8-1), με την ΑΕΚ να μη μπορεί να βγάλει αντίδραση (11-2, 13-2, 15-5). Ο Πέτσιας έκανε το 16-8 και η ΑΕΚ μείωσε στους εφτά (17-10). Ο Κέρκης, όμως, «απάντησε» κάνοντας το 20-11. Η «Ένωση» με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ μείωσε στους έξι (21-15). Αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει, με τον Κέρκη να παίρνει το τρίτο σετ με 25-17.

Στο τέταρτο σετ η «Ένωση» πέρασε γρήγορα μπροστά (2-3) και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (2-6). Ο Κέρκης μείωσε (6-7) και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα (9-8, 10-9). Η ΑΕΚ ωστόσο πέρασε ξανά μπροστά (10-12, 13-15). Ο Κέρκης ισοφάρισε ωστόσο την «Ένωση» (17-17) ενώ με μπλοκ ανέτρεψε το σκορ (18-17, 20-19). Η ΑΕΚ έμεινε κοντά στον Κέρκη (23-23, 25-25), αλλά η ομάδα της Σάμου πήρε το σετ με 28-26.

Κέρκης Σάμου – ΑΕΚ 3-1
Τα σετ: 25-23, 26-28, 25-17, 28-26.