22.1
14:04

Οι Μάγκες νίκησαν ΠΑΟΚ και διαιτησία και «πάτησαν» κορυφή!

Μάγκες κόντρα σε ΠΑΟΚ και διαιτησία! Η ΑΕΚ μπήκε με το δεξί στην Β’ φάση της Handball Premier επικρατώντας της ομάδας από την Θεσσαλονίκη (29-27) και ανέβηκαν στην κορυφή της σχετικής βαθμολογίας. Ο Μόγια μίλησε την δύσκολη στιγμή, δίνοντας ρυθμό και λύσεις στην ομάδα.

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν σήμερα (22/01) στο ΟΑΚΑ με τους διαιτητές να σφυρίζουν… φαντάσματα. Η ΑΕΚ στάθηκε όμως όρθια και βρήκε λύσεις, νικώντας τον ΠΑΟΚ και στα στραβοσφυρίγματα.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν έξαλλοι με την διαιτητική ομάδα του αγώνα, καθώς οι αποφάσεις τους δεν είχαν καμία απολύτως λογική, με αποκορύφωμα την αποβολή του Λέμος.

Έχοντας αρκετές απουσίες (Μυλωνά, Τζηρά, Κεδέρη, Νικολαϊδη) η Ένωση έδειξε χαρακτήρα, ήταν συγκεντρωμένη στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα και δεν άφησε το σκορ να ξεφύγει, «χτυπώντας» την κατάλληλη στιγμή.

Ο Φλορίδο Μόγια βοήθησε πάρα πολύ στην προσπάθεια της ομάδας, όταν έχασε το προβάδισμα στο 2ο μέρος και οι Μάγκες παρέμειναν μπροστά μέχρι το τέλος του αγώνα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο αγώνας στο «Γ. Κασσιμάτης» ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να «ανοίγει» το σκορ (0-1) και την ΑΕΚ να ακολουθεί (2-2). Οι Μάγκες έχασαν αρκετές επιθέσεις, σημαδεύοντας δυο φορές το δοκάρι, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +2 (2-4). Με Ουγάλδε, Καλόμοιρο και Αραμπατζή ισοφάρισε (5-5) και πήρε το προβάδισμα (9-8), με την διαιτησία σε τραγική κατάσταση, σφυρίζοντας… φαντάσματα.

Το αποκορύφωμα ήρθε όταν οι διαιτητές που εφηύραν φάουλ και δίλεπτη στον Πλάθα, κάνοντας τα στραβά μάτια –καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους – στις προκλήσεις του ΠΑΟΚ σε διαιτητές και κερκίδα. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα ωστόσο (11-9) και το ημίχρονο την βρήκε στο +2 (13-11) με τον Καλόμοιρο να σκοράρει στην εκπνοή.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Οι Κιτρινόμαυροι έχασαν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους (13-14), δίχως όμως να αφήνουν τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει (15-15). Η είσοδος του Φλορίδο Μόγια στο ματς έδωσε άλλη πνοή στην ΑΕΚ (17-18) και με δικά του τέρματα η ΑΕΚ έφτασε στο +2 (22-20). Το προβάδισμα διατηρήθηκε από τους Μάγκες, οι οποίοι βρήκαν ρυθμό και ένταση στο παιχνίδι τους (25-22).

Περνώντας στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ δεν άφησε το προβάδισμα (27-23), έχοντας αποκτήσει μία διαφορά ασφαλείας από τον ΠΑΟΚ. Ο Μόγια συνέχισε σε υψηλές πτήσεις (28-24), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν (28-26). Ήταν όμως αργά και οι Μάγκες έφυγαν νικητές από την αναμέτρηση (29-27).

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 29-27.
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 6-8, 9-8, 11-10, 13-11 (ημ.), 14-14, 16-18, 21-20, 23-22, 26-23, 29-27
ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 5, Μπριάτκα 2, Βασιλείου, Στεφάνοβιτς 1, Νικολαΐδης, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας, Στάθης, Ηλιόπουλος, Πλάθα 2, Μόγια 7, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 3, Δικαιούλιας, Καλόμοιρος 4.
ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Γούσιος): Γκικόβ, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 5, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης.
Διαιτητές: Πάτιος – Τσιάνας. Δίλεπτα: 2-7. Κόκκινες: 1-0. Πέναλτι: 2/2-2/2.