22.1
20:37

«Μπλόκαρε» η ΑΕΚ κόντρα στην Θέτιδα

Οι Κιτρινόμαυρες δεν κατάφεραν αν κερδίσουν για 2η φορά φέτος την ομάδα της Βούλας (1-3 στα σετ) και γνώρισαν την ήττα. Πειστική εμφάνιση στο πρώτο σετ, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με πρόβλημα στην άμυνα και την υποδοχή.

Η κούραση για την ΑΕΚ ήταν εμφανής, τόσο σωματικά όσο και… πνευματικά. Έχοντας δύσκολο πρόγραμμα με ταξίδια και συνεχόμενα ματς, εμφανίστηκε μουδιασμένη κόντρα στην Θέτιδα.

Στο πρώτο σετ η ομάδα είχε μία καλή παρουσία, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Έγιναν λάθη στην άμυνα και την υποδοχή του σέρβις, ενώ κενά παρουσιάστηκαν και στο μπλοκ.

Παρ’ όλα αυτά η διαιτησία δεν ήταν σε καθόλου καλή ημέρα, με αποκορύφωμα τον τελευταίο πόντο του 2ου σετ, όπου η ρέφερι χάρισε κυριολεκτικά την ισοπαλία (1-1 σετ) στην ομάδα της Βούλας. Δικαιολογημένα παράπονα από τους ανθρώπους της ΑΕΚ, όμως και η εικόνα της ομάδας είχε αδυναμίες.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με την Βάντερ σε μπλοκ και επίθεση (2-1) όμως η Θέτις βρήκε λύσεις (3-3). Το προβάδισμα όμως παρέμεινε κιτρινόμαυρο (6-4) με την Τερέλ να κάνει το +2 για την Ένωση. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να πιέζουν στο σκορ (8-6) όμως οι Κιτρινόμαυρες ήταν σοβαρές για να διατηρήσουν το προβάδισμα (11-9) και να το διευρύνουν (14-10) με την Καββαδία στο μπλοκ. Κοσμά και Τερέλ συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά (19-14) για την ΑΕΚ. Με το σετ να οδεύει προς το τέλος και δίχως υψηλό ρυθμό, η Ένωση (21-16) διατήρησε το προβάδισμα με τις Βάντερ και Βεργίδου να κάνουν το 1-0 στα σετ.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και το 2ο σετ (2-2) με την ΑΕΚ να υπερέχει στο μπλοκ και να πηγαίνει στο +2 (4-2).  Η Θέτις ισοφάρισε (6-6) προσωρινά, με την Μπράουν να βάζει ξανά μπροστά την Ένωση (10-8).Το προβάδισμα μεγάλωσε με την Καββαδία στο μπλόκ (13-10) και η ΑΕΚ έφτασε στο +4 (17-13). Οι Κιτρινόμαυρες παρέμειναν σοβαρές, απέφυγαν τα πολλά λάθη και διατήρησαν το προβάδισμα (19-16). Η Θέτιδα βρήκε όμως τις λύσεις που έψαχνε, μειώνοντας στο σκορ (20-18) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά (20-21). Η ΑΕΚ βελτίωσε την υποδοχή και ισοφάρισε (23-23). Το παιχνίδι μετατράπηκε σε… θρίλερ (25-25) με πολλές ισοπαλίες (27-27), με την διαιτητή να δίνει το σετ στην ομάδα της Βούλας (1-1 σετ).

Το 3ο σετ ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα (3-1) με τις Τερέλ και Βεργίδου να το διατηρούν (4-2). Καββαδία και Βάντερ έβαλαν την Ένωση στο +4 (6-2), μέχρι να μειώσει εκ νέου η Θέτιδα (6-5). Το σκορ πήγε εκ νέου στην ισοπαλία (8-8) με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται στην πρώτη μπάλα.  Με την Βεργίδου οι Κιτρινόμαυρες πήγαν εκ νέου στο +2 (12-10) κάτι που δεν κράτησε για πολύ, με την Θέτιδα να παίρνει προβάδισμα από λάθη της ΑΕΚ (13-15). Το προβάδισμα παρέμεινε στις φιλοξενούμενες (16-18) φτάνοντας στο +4 (17-21). Οι αθλήτριες του Αρσενιάδη το πάλεψαν (21-24), όμως το σετ κατέληξε στην Θέτιδα (1-2 σετ).

Η Θέτιδα μπήκε δυνατά στο 4ο σετ (0-4), με την ΑΕΚ να αναζητά λύσεις στην υποδοχή. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, με την Ανθούλη να… παίζει μόνη της (2-7). Οι Κιτρινόμαυρες ήταν «μουδιασμένες» και αδυνατούσαν να βρουν απάντηση (4-10), με την διαφορά να παραμένει (6-13). Με την Βάντερ στο σέρβις η ΑΕΚ μείωσε (9-13) προσωρινά (10-15), καθώς τα προβλήματα στην υποδοχή του σέρβις εμφανίστηκαν ξανά (10-19). Η Ένωση προσπάθησε να μπει εκ νέου στο παιχνίδι, όμως η διαφορά ήταν ήδη μεγάλη και η Θέτιδα πήρε τη νίκη (18-25) επί της Ένωσης.

Τα σετ: 25-16, 28-30, 21-25, 18-25

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 20% άριστες), Βάντερ 17 (10/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Τερέλ 24 (24/49 επ.), Βεργίδου 6 (2/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Μπράουν 7 (4/12 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. – 38% άριστες), Γεωργιάου (λ, 44% υπ. – 25% άριστες), Διώτη, Γκουντιμένκο 1 (1 μπλοκ).
ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Σιρίνινα 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Δραγουμάνου 12 (9/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 59% υπ. – 36% άριστες), Ανθούλη 25 (21/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουσνατσένκο 4 (2/5 επ., 2 άσσοι), Ακτάς 15 (12/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες), Παπαγεωργίου 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 48% υπ. – 28% άριστες), Περάλτα, Αποστολάκη, Παναγοπούλου 2 (2 άσσοι).