22.1
21:54

«Άτρωτη» στα Λιόσια η Βασίλισσα καθάρισε τον ΠΑΟΚ

Χάρης Κολχούρης

Μεγάλη εμφάνιση από την «λαβωμένη» Βασίλισσα που επικράτησε με 72-67 του ΠΑΟΚ στα Λιόσια και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα. Τεράστιος πρωταγωνιστής ο Ίαν Χάμερ που έκανε τρομερή προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και δύο μπλοκ.

Το κάστρο των Λιοσίων έκανε για μια ακόμη φορά την δουλειά του και η Βασίλισσα πήρε σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ με 72-67. Τι κι αν ο Στέφανος Δέδας δεν είχε στη διάθεση του, τους Ανγκόλα και Παππά, κατάφερε με πολύ καλό coachάρισμα να κερδίσει την ομάδα του Λυκογιάννη.

Οι Κιτρινόμαυροι με αποκορύφωμα το δεύτερο ημίχρονο πανηγύρισαν μια νίκη που ήρθε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, με πρωταγωνιστές τους Χάμερ, Κουζέλογλου και Γκρίφιν.

Πριν την αναμέτρηση ο Μπράιαν Ανγκόλα καταχειροκροτήθηκε από τους παρευρισκόμενους στα Λιόσια, ανταπέδωσε το χειροκρότημα και μάλιστα χάρισε και μια υπογεγραμμένη φανέλα σε έναν μικρό φίλο της Ένωσης. Ο Κολομβιανός ήταν διαρκώς όρθιος και στήριζε τις προσπάθειες των συμπαικτών του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η έναρξη της αναμέτρησης βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 6-2, όμως όσο περνούσε η ώρα ο ΠΑΟΚ βρήκε συνεχόμενους πόντους με τον Μάντζαρη για το 6-11. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ρυθμό και το εκμεταλλεύτηκαν με τον Τζόουνς που πέτυχε 6 πόντους, όμως η απάντηση της Ένωσης ήταν άμεση. Φλιώνης και Γκρίφιν πέτυχαν συνεχόμενα τρίποντα (14-15), ενώ στην συνέχεια πρωτίστως ο Κουζέλογλου (19-19) και δευτερευόντως ο «καυτός» Φλιώνης ισοφάρισαν το παιχνίδι (21-21).

Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση έτρεξε ένα μεγάλο σερί (9-0), με τον Κουζέλογλου να πετυχαίνει γκολ φάουλ (26-21) και τον Κολόμ να ευστοχεί από τα 6,75 (29-21). Ο ΠΑΟΚ βρήκε αντίδραση με τον Ντι Λέο που έβαλε δύο τρίποντα (29-27), ενώ προσπέρασε με τον Μάντζαρη (29-30). Με νέο τρίποντο ο Γκρίφιν έδωσε τα ηνία στην ΑΕΚ (32-30), όμως αποδείχθηκε κάτι προσωρινό, καθώς οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με Λοβ (34-38) και Μάντζαρη (36-41).

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ έτρεξε ένα δυνατό σερί με το τρίποντο του Πετρόπουλου και τον Χάμερ (41-41). Ο Αμερικανός μάλιστα έβγαλε πάθος στην άμυνα, πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους και με το καλάθι του Κουζέλογλου, η Βασίλισσα πήρε προβάδισμα 4 πόντων (51-47). Οι Κιτρινόμαυροι ήταν ασταμάτητοι και βρήκαν εκ νέου καλάθια με τους Χάμερ, Γκρίφιν και Κολόμ για το +11 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε (58-47). Στο φινάλε της περιόδου οι παίκτες του Δέδα έκαναν συνεχόμενα σωστά φάουλ κόβοντας τον ρυθμό του ΠΑΟΚ και αποδιοργανώνοντας το πλάνο του Λυκογιάννη, με την περίοδο να κλείνει στο 61-51.

Με αρκετά ψηλό σχήμα από την Ένωση, ο Στέφανος Δέδας κατάφερε να κρατήσει σε χαμηλά ποσοστά τους αντιπάλους σουτέρ, με το σκορ να μένει ίδιο για 4′! Οι Χάμερ και Γκρίφιν έδωσαν ρεσιτάλ με συνεχόμενα μπλοκ, ενώ το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου πέτυχε ο Κολόμ (33.58′). Έκτοτε, ο Χάμερ ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο (66-53), όμως ο Τζόουνς σκόραρε με αρκετά καλάθια εντός πεδιάς και έριξε τη διαφορά στους 8 (68-60). Η ΑΕΚ είχε κακές επιλογές στην επίθεση, ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε και με το τρίποντο του Γκρίφιν μείωσε στους 3 (68-65), όμως ο Χάμερ ευστόχησε σε λέι απ (70-65) και στην συνέχεια ο ίδιος και ο Πετρόπουλος αναχαίτισαν τις επιθέσεις των ασπρόμαυρων. Στο φινάλε η άμυνα της Βασίλισσας ήταν καθοριστική για να επέλθει μια πολύ σημαντική νίκη με 72-67.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης – Τσολάκος – Πουρσανίδης Κ..

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 36-41, 61-51, 72-67.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φλιώνης 10 (2), Ράουτινς (0/4 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Χάμερ 17 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Γκρίφιν Ε. 15 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Καρλής, Κουζέλογλου 14 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβν 12 (5/10 δίποντα, 2/2 βολές), Ντι Λέο 8 (2/5 τρίποντα), Μάντζαρης 11 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τζόουνς 16 (6/14 δίποντα, 4/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 2 (1/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρίβερς 4 (4 ριμπάουντ), Λι 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Χριστοδούλου, Γκρίφιν Μ. 5 (1), Καμπερίδης, Τολιόπουλος (0/3 σουτ).