19.1
20:53

Στην Αθήνα θα περάσει…

Βελτιωμένη η ΑΕΚ στην Τούμπα χωρίς τον Μάνταλο στη σύνθεση της, είχε τις ευκαιρίες να φύγει ακόμα και με το διπλό όμως τελικά το ματς με τον ΠΑΟΚ έμεινε στο 0-0 και η υπόθεση πρόκριση θα περάσει από την Αθήνα – Πολύ καλός ο Γέφτιτς – Καλά διαβασμένη η ΑΕΚ του Γιαννίκη

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΙΚΗ

Ο Γιαννίκης παρέταξε την ΑΕΚ με το 4-2-3-1, έχοντας τον Τσιντώτα κάτω απ’ τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Ρότα, αριστερά τον Μοχαμάντι, με τους Μήτογλου και Τζαβέλλα στα στόπερ.

Στη μεσαία γραμμή το δίδυμο Αντρέ Σιμόες και Νταμιάν Σιμάνσκι επέστρεψε, έχοντας μπροστά τους, τον Γκαρσία δεξιά ως εξτρέμ, τον Τσούμπερ αριστερά και τον Γέβτιτς, πίσω απ’ τον επιθετικό, Ανσαριφάρντ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες είχαν ρυθμό, και μάλιστα μοιράστηκαν και τις ευκαιρίες. Η Ένωση είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 8ο λεπτό. Ο Ανσαριφάρντ έδωσε στον Μοχαμάντι με τακουνάκι, αυτός έδωσε ξανά στον Ιρανό φορ, ο οποίος έβγαλε για τον Τσούμπερ που άφησε στον Γκαρσία, με τον εξτρέμ της ΑΕΚ να δίνει στον Ελβετό, βγάζοντας τετ α τετ με τον Πασχαλάκη, αλλά ο Τσούμπερ ξανά γύρισε στον Γκαρσία και σε κενό τέρμα τελευταία στιγμή έδιωξε ο Ίνγκασον. Η τελική μπορεί να μην ολοκληρώθηκε όμως η επιλογή του Ελβετού θα γραφτεί ως αποτυχημένη.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε λίγο αργότερα, η ΑΕΚ πρόλαβε γύρισε, έκανε ένα σουτ ο Ζίβκοβιτς χωρίς να απειληθεί ο Τσιντώτας. Η Ένωση στο 19’ βγήκε μπροστά με τον Ανσαριφάρντ που πήρε την μπάλα απ’ τα δεξιά έβγαλε μια προωθημένη παλιά στον Τσούμπερ που ανέβαινε, ο Πασχαλάκης έκανε την έξοδο και πρόλαβε τελευταία στιγμή πριν τσιμπήσει τη μπάλα ο Ελβετός.

Λίγο μετά το ημίωρο και πάλι η ΑΕΚ έχασε μοναδική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο ντέρμπι. Ο Γέβτιτς βγήκε σε πολύ καλή θέση κράτησε την μπάλα την έφερε στο δεξί έκανε ένα γωνιακό σουτ και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε την μπάλα. Αμέσως στο επόμενο λεπτό ήρθε και η απάντηση των Θεσσαλονικών με τον Αουγκούστο να βρίσκεται σε καλή θέση έκανε το σουτ αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στον Μήτογλου και βγήκε κόρνερ.

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΤΗ ΝΙΚΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα από τον ΠΑΟΚ ενώ είχε μάλιστα και χαμένες ευκαιρίες για γκολ. Μάλιστα η Ένωση βρήκε δίχτυα στο 56ο λεπτό όμως το γκολ της ακυρώθηκε και με την βοήθεια του VAR. Ο Γέβτιτς βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Τσούμπερ στην πλάτη του ΠΑΟΚ, κατέβασε και σούταρε κάνοντας το 0-1, αλλά ο βοηθός σήκωσε για οφσαιντ. Λίγο αργότερα και πάλι η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει τέρμα μετά από απίστευτη κάθετη του Γέβτιτς για τον Τσούμπερ που βγήκε προς τα δεξιά σούταρε και απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή στιγμή καθώς ο Λύραντζης από πολύ πλάγια στα δεξιά έβγαλε μια σέντρα και με αρκετή δόση τύχης βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Η μπάλα μάλιστα πήγε να αιφνιδιάσει τον Τσιντώτα, όμως στάθηκε τυχερός. Λίγο αργότερα ο Σιμόες γέμισε για τον Γκαρσία που κατέβασε και κουβάλησε την μπάλα, έδωσε στον Ανσαριφάρντ που εκανε ένα σουτ με το αριστερό και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. Στη συνέχεια σήκωσε ο βοηθός την σημαία για οφσαιντ. Οι Θεσσαλονικείς πίεσαν στα τελευταία λεπτά χωρίς ωστόσο να βρει τέρμα και λίγο αργότερα ο ρέφερι σφύριξε για τελευταία φορά με την πρόκριση πλέον να… περνάει από την Αθήνα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ (70’ Βιεϊρίνια), Κρέσπο, Ίνγκασον, Λύρατζης, Κούρτιτς, Σβάμπ, Αουγκούστο, Ζαμπά (70’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Άκπομ

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Μοχαμάντι, Τζαβέλλας, Μήτογλου, Σιμόες (90′ Σβάρνας), Σιμάνσκι, Γκαρσία, Τσούμπερ, Γέβτιτς (80′ Λε Ταλέκ), Ανσαριφάρντ (87′ Χατζισαφί)