19.1
22:22

«Λύγισε» η ΑΕΚ της Καρδιάς στη Σκύδρα

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Αριστοτέλη Σκύδρας σε εξ αναβολής εκτός έδρας αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του Γ’ Ομίλου της Pre League.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το πολύ καλό τους ξεκίνημα, έμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στον όμιλο, μένοντας παράλληλα στο -4 από την 1η θέση και το -2 από τη 2η, αλλά παραμένοντας μέσα στις πρώτη 5άδα που οδηγεί στα μπαράζ. Φυσικά, ακόμα απομένουν 8 ολόκληρες αγωνιστικές, όπου η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου θα τα δώσει όλα για την κατάληψη της κορυφής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0. Με τον Χαντ να κάνει ντεμπούτο και να μπαίνει… «ζεστός», η ΑΕΚ έμεινε κοντά στο σκορ (6-2, 8-5, 9-6). Η ΑΕΚ μείωσε σε 10-9 με τον Χαντ, ενώ ισοφάρισε σε 12-12. Η ομάδα της Σκύδρας διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα (15-13, 16-14), αλλά η «Ένωση» απάντησε με σερί 6-0, με τον Πετσιά να πετυχαίνει διαδοχικούς άσσους και τον Παύλου να εκτελεί! Το 16-20 έγινε γρήγορα 19-20, αλλά με προσοχή και με τους Ράμος και Χαντ να είναι αλάνθαστοι η ΑΕΚ έφτασε στο 0-1 στα σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το προβάδισμα με 3-1. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-0 για το 5-3. Οι δύο ομάδες για ώρα βάδιζαν χέρι-χέρι, έως το 8-8. Η ομάδα του Αριστοτέλη «ξέφυγε» στο σκορ με 12-8, με τον Παύλου να μειώνει για την ΑΕΚ σε 12-9 και 13-10. Η ΑΕΚ έκανε αρκετά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Σκύδρας να δημιουργήσει μεγάλη διαφορά (18-12, 20-14) και τελικώς να κατακτήσει το σετ με 25-17 (1-1).

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ με άσσους προηγήθηκε με 2-1. Ράμος και Πίπερ αντέδρασαν στο επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχω, κρατώντα την ΑΕΚ κοντά στο σκορ (8-5, 10-6). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά 8 πόντων (16-8). Με τον Ράμος να πετυχαίνει δύο σερί άσσους και τους Πίπερ και Ντίξον να βρίσκουν επιθετικές λύσεις, η ΑΕΚ επέστρεψε στο σετ, μειώνοντας σε 18-15. Ο Θεοδόσης με μπλοκ και ο Πίπερ με εντυπωσιακό τελείωμα μείωσαν σε 18-17, ενώ ένα ακόμα μπλοκ από τους «κιτρινόμαυρους» έφερε το ματς στα ίσια (18-18). Η ΑΕΚ με τον Θεοδόση να παίζει σε πρώτο χρόνο πήρε και το προβάδισμα με 19-21. Η ομάδα της Σκύδρας απάντησε με σερί 5-0, φτάνοντας σε σετ πόιντ (24-21). Οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν, και με τον Παύλου να βρίσκει έναν πόντο και τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο φορές φιλέ, ισοφάρισαν σε 24-24. Ο Χαντ κράτησε ζωντανή την ΑΕΚ (25-25), όωμς τελικώς οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 27-25.

Στο τέταρτο σετ, και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 9-4. Πίπερ και Χαντ έφεραν το ματς στα ίσια και συγκεκριμένα ισοφάρισαν σε 10-10. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ έως το 14-14, όπου με σερί 4-0, ο Αριστοτέλης προηγήθηκε με 18-14. Η ΑΕΚ αντέδρασε, μείωσε σε 19-18, ενώ σταδιακά ισοφάρισε σε 23-23. Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε ματς μπολ (24-23) και με άσσο κατέκτησαν το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1 σετ.

ΦΕΣ Αριστοτέλης Σκύδρας – ΑΕΚ 3-1