19.1
16:59

Ανίκητη ΑΕΚΑΡΑ Β’ – «Λύτρωση» στο Αιγάλεω

Μεγάλες συγκινήσεις επεφύλαξε το ματς στο Αιγάλεω στα τελευταία λεπτά, καθώς η ΑΕΚ Β’ σκόραρε με τον Αμούρ (90+3′) ισοφαρίζοντας την τοπική ομάδα και γλυτώνοντας την ήττα. Παρά τις απουσίες και την δυσκολία του ματς, η Ένωση αρνείται να ηττηθεί και κάτω από αυτές τις συνθήκες.

Δίχως ρυθμό και φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη για τις δυο ομάδες. Το Αιγάλεω στο 4ο λεπτό πάτησε με αξιώσεις την περιοχή του Γκίνη, όμως ο Μπούσης έκοψε με εντυπωσιακό τάκλιν. Η ΑΕΚ απάντησε με μία καλή ευκαιρία (15’) όταν ο Χριστόπουλος βρήκε τον Ιατρούδη, με τον τελευταίο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Η μόνη καλή ευκαιρία των (τυπικά) φιλοξενούμενων ήρθε στο 18ο λεπτό, με την μπάλα να… στρώνεται στον Αρναρέλλη, να πλασάρει και τον Γκίνη να λέει «όχι». Στο μισάωρο, ο Μπούσης τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ραντόνια, έχοντας πρόβλημα στο αριστερό πόδι.

Το χρονόμετρο μετρούσε αντίστροφα, με την Ένωση να «πατάει» εκ νέου με προϋποθέσεις την περιοχή του Σικαλιά (33’), με τον Ιατρούδη να επιχειρεί το τελείωμα της φάσης, δίχως να ευστοχεί. Στα αποδυτήρια πήγαν οι ομάδες με το σκορ στην ισοπαλία (0-0) σε ένα κακό παραγωγικά πρώτο ημίχρονο, με αρκετά σκληρό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά του.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Το Αιγάλεω μπήκε πιο δυνατά στο 2ο μέρος του αγώνα, έχοντας «κλείσει» την ΑΕΚ Β’ στο μισό του γηπέδου, έχοντας παράλληλα και ένα καλό σουτ (52’) με τον Αρναρέλλη. Η Ένωση απάντησε με τον Χριστόπουλο να βγαίνει τετ-α-τετ (53’) όμως ο Έλληνας άσος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Σικαλιά. Η ΑΕΚ Β’ συνέχισε την πίεση, με τον Αρβανίτη να πιάνει ένα απευθείας σουτ (60’) και την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Η ένταση ανέβηκε στην συνέχεια, όχι όμως και η παραγωγικότητα των δυο ομάδων. Η ΑΕΚ Β’ επιχειρούσε να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις, με το Αιγάλεω να έχει πάρει την πρωτοβουλία κινήσεων στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης». Ένα γέμισμα όμως του Λάσκαρη έμελλε να μπερδέψει τους Σταμούλη και Γκίνη, αφήνοντας την μπάλα στον Τριμάνη, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 0-1 για το Αιγάλεω.

Ο Αμούρ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, σκόραρε στο 90+3′ (1-1) για να ισοφαρίσει το σκορ, με έναν εντυπωσιακό τρόπο, πανηγυρίζοντας δεόντως το παρθενικό του γκολ με τα κιτρινόμαυρα.. Η ισοπαλία έμεινε μέχρι τέλους και η ΑΕΚ Β’ έσωσε την παρτίδα στο τέλος.

ΑΕΚ: Γκίνης, Σταμούλης, Κορνέζος, Αρβανίτης, Μπούσης (27′ λ.τ. Ραντόνια), Μουστακόπουλος, Μπάμπης (89′ Χριστόπουλος Απ.), Γκαρσία (82′ Αμούρ), Γερολέμου, Χριστόπουλος Ευθ., Ιατρούδης.

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Παπανικόλας, Βλάχος, Αναστασίου, Λάσκαρης, Καθάριος (58′ Καββαδίας), Πιαστόπουλος, Τριμμάτης, Τσιλιγκίρης (71′ Βουκελάτος), Αρναρέλλης.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Ανδριανός (ΕΠΣ Αχαϊας)
Βοηθοί: Σπήλιος Οικονόμου (ΕΠΣ Αχαϊας) Δημήτρης Κύριος (ΕΠΣ )
4ος: Αγγελος Μπακογιάννης (ΕΠΣ Αθηνών)